Ministr: Polsko přepraví méně než polovinu ukrajinského obilí, než je třeba

Polsko dokáže přepravit pouze jeden až dva miliony tun ukrajinského obilí měsíčně, nikoliv čtyři až pět milionů, jak by bylo potřeba, pokud se má svět vyhnout riziku, že nebude dostatek potravin. Řekl to dnes polský ministr zemědělství Henryk Kowalczyk. Ukrajina obilí vyvážela přes černomořské přístavy, ty ale kvůli rusko-ukrajinské válce teď blokují ruští vojáci.

Kowalczyk řekl, že Polsko nemá technické vybavení na to, aby si s tak velkým objemem obilí poradilo. V pondělí ministr ještě tvrdil, že Ukrajina si jako alternativní trasu pro vývoz svého obilí může zvolit právě Polsko. Uvedl také, že existují plány na založení ukrajinsko-polské firmy, která by se postarala o vývoz i převoz ukrajinského obilí, informuje dnes agentura PAP.

Eurokomisař pro zemědělství Janusz Wojciechowski v pondělí po schůzce s ministry zemědělství Polska, Ukrajiny a Spojených států řekl, že vývoz ukrajinského obilí by neměl klesnout pod čtyři až pět milionů tun měsíčně. Jinak podle něj hrozí, že ve světě nebude dostatek potravin.

"Polsko nemá technické vybavení na to, aby mohlo přepravovat čtyři až pět milionů tun ukrajinského obilí měsíčně. Úspěch by byl jeden až dva miliony tun," řekl dnes polský ministr.

Kowalczyk poznamenal, že Polsko bude moci upravit osm kontrolních stanovišť na hranicích, aby zajistilo převoz ukrajinského obilí. Dodal, že kvůli odlišnému rozchodu kolejí v Polsku a na Ukrajině bude potřeba obilí překládat na polské vagony a nákladní auta.

Ukrajina patří k hlavním dodavatelům obilovin a některých dalších zemědělských plodin na světový trh, zemi se přezdívá obilnice Evropy. Kvůli blokádě přístavů tak vázne hlavně vývoz pšenice. Situaci komplikují i vedra v Indii, která je druhým největším producentem pšenice na světě. Země kvůli výraznému růstu cen pšenice na světových trzích minulý týden vývoz této komodity zakázala.

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info