V Bolívii už několik dní protestují pěstitelé koky, žádají demisi ministra

Největší bolivijské sdružení pěstitelů koky už několik dní organizuje protivládní protesty a ve středu vyzvalo k rezignaci ministra pro rozvoj venkova Remmyho Gonzálese. Sdružení rovněž požaduje zavření jednoho z legálních trhů s kokou, který spravuje konkurenční syndikát, podle organizátorů protestů blízký vládě prezidenta Luise Arceho. Informovala o tom agentura EFE.

Protesty se konají už několik dní ve městě La Paz, v němž sídlí bolivijská vláda i parlament. Demonstrace, které se zvrhávají ve střety s policisty a kvůli nimž musela zavřít řada obchodů, organizuje sdružení federací zemědělců z regionu Yungas (COFECAY).

"Tato vláda podporuje trh, který není legální," řekla agentuře EFE Eva Chambiová, pěstitelka koky, která přijela do La Pazu demonstrovat.

Pěstování koky je v Bolívii povoleno k tradičním účelům, a to na 22.000 hektarech. Tamní ústava z roku 2009 označuje koku za "kulturní dědictví, obnovitelný přírodní zdroj biodiverzity v Bolívii a faktor sociální soudržnosti". Podle ústavy tato rostlina není ze své podstaty omamnou látkou, ač část produkce zneužívají obchodníci s drogami pro výrobu kokainu. Bolívie je třetím největším producentem kokainu na světě po Kolumbii a Peru.

Ke sporům konkurenčních syndikátů pěstitelů koky přispěla i nadprodukce koky, která snižuje její cenu. Podle EFE se rozšiřují plochy, na nichž se koka pěstuje ilegálně. Podle opozice k tomu přispěla i současná vláda, která zmírnila kontroly.

V Bolívii nyní opět vládne strana Hnutí za socialismus (MAS), kterou vede exprezident Evo Morales. Tento první indiánský prezident Bolívie (2006–2019) a někdejší odborářský lídr pěstitelů koky je velkým zastáncem této rostliny, která odpradávna pomáhá Bolivijcům zahánět únavu a hlad. Morales kdysi navrhoval i rozdávat koku do škol místo mléka, neboť má hodně vápníku, a jednou ji také demonstrativně žvýkal na zasedání Komise OSN pro narkotika ve Vídni. V roce 2016 při audienci u papeže Františka daroval hlavě katolické církve knihy o příznivých zdravotních účincích koky.

nob jd

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info