U krávy, která uhynula v Nizozemku, zjistili nemoc šílených krav

Kráva, která nedávno uhynula na nizozemské farmě, měla pozitivní test na takzvanou nemoc šílených krav, odborně nazývanou bovinní spongiformní encefalopatie (BSE). Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na nizozemskou vládu.

Farma, na které kráva uhynula, byla uzavřena, oznámil ministr zemědělství Piet Adema v dopise poslancům. Dodal, že se nakažené zvíře "nedostalo do potravinového řetězce, a nepředstavuje tak riziko pro bezpečnost potravin".

BSE byla poprvé diagnostikována v roce 1986 v Británii. Přenos encefalopatie ze skotu či jiného zvířete na člověka vyvolává Creutzfeldt-Jakobovu nemoc. Toto onemocnění je sice velmi vzácné, nicméně vždy smrtelné. Jeho podstatou je neovladatelné množení infekčních prionových bílkovin v mozkové tkáni.

V důsledku pozření nakaženého masa zemřelo v Evropě více než 100 lidí. Kvůli zastavení šíření nemoci muselo být poraženo 4,5 milionu kusů dobytka. Poslední případ zjištěný v Nizozemsku byl v roce 2011.

tes jrm

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info