ASZ ČR kritizuje výsledky čtvrtého kola PRV: Podpora malých podniků a mladých zemědělců je tristní
02.12.2024 | ASZ
Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR) zaslala ministrovi zemědělství Markovi Výbornému (KDU-ČSL) dopis s výhradami k výsledkům právě proběhlého 4. kola Programu rozvoje venkova (PRV). Kritika směřovala především k nedostatečné podpoře mladých začínajících zemědělců a mikro a malých podniků. Neuspěla totiž ani jedna pětina žádostí podniků do 150 hektarů a také téměř polovina mladých začínajících zemědělců. To je v ostrém kontrastu především se stoprocentní úspěšností titulů pro velkochovy prasat a drůbeže a také projektů na zpracování produkce určených přímo konkrétně pro velké zemědělské podniky a pro velké potravinářské podniky.
„Z předběžné analýzy výsledků schvalování vyplývá, že v obálce určené na malé projekty do 2 milionů korun pro žadatele do rozlohy 150 hektarů byla kvůli nedostatečné finanční alokaci v průměru úspěšnost pouze mírně přes 17 %, což považujeme za zcela nedostatečnou podporu malým subjektům,“ píše předseda ASZ ČR Jaroslav Šebek v dopise adresovaném ministerstvu. Situace je velmi tristní také u opatření pro mladé začínající zemědělce, kde je úspěšnost pouze zhruba 55 procent.
Na druhé straně Asociace zaznamenala stoprocentní úspěšnost projektů na zpracování produkce, a to včetně záměru určeného speciálně pro velké podniky. Stoprocentní úspěšnost byla také u pro 4. kolo vytvořených dalších zcela nových dotačních titulů pro velkochovy prasat a drůbeže. To ASZ ČR považuje za naprosto nevyváženou situaci, která je navíc ve značném rozporu s programovým prohlášením vlády, jež jasně deklaruje podporu začínajícím, malým, středním, ekologickým a rodinným farmám. Výsledky 4. kola jsou ale pravým opakem.
Šebek v dopise také požádal ministra zemědělství o přípravu a zveřejnění detailní analýzy úspěšnosti projektů. Vyzval ho rovněž k dodatečnému navýšení alokace pro již právě proběhlé 4. kolo pro začínající mladé zemědělce, tak aby úspěšnost projektů byla alespoň 90 %. Zároveň ho vyzval k odpovídajícímu navýšení alokace na záměry pro mikro a malé podniky v obálce do 150 hektarů.
„V aktuálním 4. kole PRV očekávali malí a začínající mladí zemědělci od současné koalice výraznou podporu, tak jak jim bylo v programovém prohlášení přislíbeno. Ani zdaleka se jí ale nedočkali,“ stojí v dopise. Řada mladých začínajících žadatelů, kteří plánovali využít dotační podporu k zahájení činnosti přitom připravovala své projekty zbytečně, protože v následujícím kole už nebudou moci o dotaci žádat (například z důvodu překročení věku nebo překročení maximální délky od začátku podnikání). Ministerstvo zemědělství přitom dlouhodobě o velkém zájmu o tuto podporu ví, a přesto nenavýšilo dostatečně alokaci na opatření, které je pro celý sektor, jenž trpí především nedostatkem mladých lidí, velmi zásadní.
Zároveň je opět evidentní podpora největších subjektů, které měly opakovaně 100% úspěšnost. Je otázkou, zda by při své velikosti vůbec měly mít nárok na dotační prostředky. Předseda Šebek proto připojil také žádost o zásadní snížení stropu maximálních uznatelných nákladů na projekt, o úpravu preferenčních kritérií a nastavení bodového hodnocení tak, aby se tato situace v budoucnu již neopakovala.
Odkázal se na vyjádření a návrhy, které ASZ ČR podala v rámci projednávaní preferenčních kritérií na pracovních skupinách Monitorovacího výboru Strategického plánu SZP. Na těchto jednáních Asociace vyjadřovala velké pochybnosti o smyslu a účelu kontinuální, výrazné a zcela specifické podpory pro velké potravinářské podniky a zejména na welfare ve velkochovech prasat a drůbeže.
„Tyto podpory se neosvědčily a nepřinesly sektoru vůbec žádné pozitivní změny, naopak zde došlo k dalšímu prohloubení strukturálních potíží. Potvrzují se naše závěry, že politickou prioritou mají být především systémové změny v rámci českého zemědělství, které zastaví bezkoncepční přidávání veřejných financí na úzké skupiny velkých a stále stejných podniků,“ zdůvodnil Šebek. „Domníváme se, že by ministerstvo nemělo dál opakovat chyby z minulých vlád v nevhodném využívání podpor a mělo by přijít s jiným modelem cílení podpor z PRV obdobně, jako je tomu dlouhodobě v jiných státech EU,“ dodal.
ASZ ČR v dopise také poukázala na velké zpoždění schvalování a registrace žádostí o platbu z 1. kola PRV, které nastalo zřejmě vinou aktualizace systému v souvislosti s novým programovacím obdobím. Pro administraci žádostí před zaregistrováním žádosti o platbu nebyly podle Pravidel stanoveny žádné závazné lhůty a zemědělci jsou tak vystaveni nejistotě, která je pro ně například z důvodu nastavení bankovních splátek úvěrů často velmi problematická. Podle informací Asociace nemá více než rok po příjmu žádostí v rámci 1. kola PRV stále významná část úspěšných žadatelů ze strany SZIF zaregistrovanou Žádost o platbu či dokonce ani podepsanou Dohodu a regionální pracovníci SZIF navíc ani nejsou schopni závazně sdělit informaci, kdy se tak stane.
Ing. Veronika Jenikovská, tajemnice ASZ ČR
Další články v kategorii Zemědělství
- ČSCHMS aktivně podporuje rozjezd "beef on dairy" (18.01.2025)
- V Německu se nepotvrdilo další podezření na slintavku a kulhavku (17.01.2025)
- Bedřich Moldan: Klasické sedlácké hospodaření je modelem udržitelného zemědělství (17.01.2025)
- Moderní technologie od českých vědců pomáhají zemědělcům zvládnout výzvy 21. století (16.01.2025)
- Využití genetiky v praxi podpoří nová Meziresortní rada pro genetiku a genomiku (16.01.2025)
- Letenské prase a masopustní veselice v Národním zemědělském muzeu Praha v sobotu 25. ledna (16.01.2025)
- Ministr Výborný: Sjednocení dozoru a převedení kompetencí ke kontrole na SZPI odstraňuje dříve mnohdy nelogické rozdělení působnosti (16.01.2025)
- Převozníkům a zemědělcům komplikují práci mrazy (16.01.2025)
- Mrtvé krávy a kůň na dvoře na Karlovarsku. Další zvířata byla na smrt vyhublá (15.01.2025)
- Zemědělci by mohli prodávat víc drůbeže ze dvora, MZe připravuje úpravu vyhlášky (15.01.2025)