Zemědělský fond měsíc po záplavách vyčíslil škody na víc než půl miliardy
14.10.2024 | ČTK
Zemědělský fond měsíc po povodních vyčíslil škody v sektoru na více než půl miliardy korun. K monitoringu škod se zatím přes aplikaci Státního zemědělského intervenčního fondu přihlásilo 468 zemědělských podniků, nahlašování skončí 15. října. Podle dat je nejvíce poškozená cukrová řepa, kukuřice a brambory. Informace poskytlo ČTK ministerstvo zemědělství (MZe).
Škody sčítají také pojišťovny, které v souvislosti s povodněmi evidují přes 120 pojistných událostí. Poškozené jsou plodiny, ale také chovy ryb, stáje nebo technika. MZe předpokládá, že pomoc zemědělcům poskytne prostřednictvím programu řešení rizik a krizí v zemědělství, o přesné podpoře rozhodne po konci sčítání škod.
Nejvyšší finanční objem škod nahlásily podle fondu podniky z regionálních odborů v Opavě, Českých Budějovicích, Olomouce, Brna a Prahy. "Nejsilnější dopad byl suverénně na severní Moravě, kdy proudy vody odnášely i cukrovku, která byla před sklizní, na porostech je naplaveno bahno a nánosy sutě, dřeva a jiných naplavených věcí," uvedla za Generali Českou pojišťovnu Alena Stiborová.
Podle zemědělských organizací byla záplavami nejvíce zasažená rostlinná výroba. U cukrové řepy se podle předsedy Zemědělského svazu Martina Pýchy jedná zhruba o 1900 zasažených hektarů. "Nastane jistá míra ztráty cukernatosti a vyvstanou dodatečné náklady s čištěním cukrovky. Ale většinu úrody by se mělo podařit zachránit. Cukrovary se dohodly se zemědělci, že budou nyní přednostně zpracovávat cukrovou řepu, která byla zaplavena," uvedl Pýcha.
Generali pojišťovna vyčíslila škody na plodinách na 31 milionů korun. Zničené byly podle Stiborové převážně nově zaseté porosty řepky ozimé, pšenice ozimé, slunečnice, kukuřice, sója nebo ovocné školky. Zemědělci rovněž nahlásili 17 událostí v souvislosti s pojištěnými zvířaty za 1,5 milionu korun. "Zde byly nejvíce postiženy chovy ryb v jižních Čechách," dodala Stiborová.
Státní veterinární správa eviduje po povodních přes 13.000 kusů uhynulé drůbeže a 1,35 tuny ryb. "Pokud jde o velká hospodářská zvířata, máme hlášeny ztráty pouze jednotek kusů," doplnil za správu Petr Majer. V souvislosti se zaplavením bylo nutné zlikvidovat také přes 16 tun masa a masných výrobků, více než 100 tun mléčných výrobků a zhruba 43.000 litrů mléka. Velké úhyny byly například v chovu slepic v Albrechticích na Bruntálsku. Zachránit se tam podařilo asi 20.000 slepic z celkových 35.000.
"V živočišné výrobě povodně místy zaplavily stáje, což si vyžádalo transport zvířat a zajištění záložních zdrojů energie. Povodně rovněž komplikovaly sklizeň a zpomalily podzimní práce na mokrých polích. Některé podniky zaznamenaly i znehodnocení krmiv pro hospodářská zvířata, což mělo výrazný dopad na živočišnou výrobu," doplnil Pýcha.
Agra pojišťovna zatím vyplatila zemědělcům bezmála šest milionů korun za povodňové škody, uzavřenou má zhruba polovinu událostí. Například u splavených porostů řepky vyplácí pojišťovna náhradu nákladů za nové osetí, u kukuřice na zrno řeší procento skliditelnosti. "U brambor, které stály pod vodou několik dnů, není co sklízet, hlízy jsou shnilé, je tedy totální škoda," řekla ČTK ředitelka Agra pojišťovny Petra Martinková.
MZe už dříve pozastavilo kontroly u zemědělců a nebude vyžadovat plnění některých podmínek. O podporu nejspíše úřad zažádá Evropskou komisi. Podle Pýchy se ale podpora vztahuje pouze na plodiny a upozornil, že pro některé podniky mohou být škody na majetku či strojích likvidační a je tomu nutné přizpůsobit přístup k rozdělování kompenzací.
Z nedávného průzkumu Agrární komory vyplývá, že téměř 80 procent zemědělců by po záplavách uvítalo pomoc. Škody u jednotlivých podniků jsou podle komory ve výši až desítek milionů korun.
Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Další články v kategorii Zemědělství
- Sklizeň společnosti Český chřest byla letos meziročně nižší, důvodem bylo počasí (05.11.2024)
- Jak uskladnit úrodu, aby dlouho vydržela? Nemýt ji, ale to není vše (05.11.2024)
- Týden v zemědělství podle Petra Havla - č. 44 (05.11.2024)
- O Mělnický křen je zájem, s roční sklizní 150 tun pokrývá třetinu prodeje v ČR (05.11.2024)
- Proč je dohoda EU-Mercosur pro hovězí hrozbou (05.11.2024)
- Chovatelé očekávají další pokles stavů hospodářských zvířat (04.11.2024)
- Šlechtitelský chov hus v Byňově husy nezdražil, kilogram živé váhy je za 140 Kč (04.11.2024)
- Chřest z našich polí Čechům chutná. Letos ho šlo do velkých obchodů 182 tun, nejlepší prodejci dnes získali ocenění (01.11.2024)
- Firma Top Hop z koncernu Agrofert koupila pěstitele chmele Lupofyt z Rakovnicka (31.10.2024)
- Bude čím krmit krávy? Farmáři se bojí nových protierozních opatření (31.10.2024)