Česká verze English version Homepage Kontakty Plemenná kniha webKUMP Junior team MilujuHovězí.cz

Hlavní nabídka
Novinky
Dotace (597)
Legislativa (230)
Šlechtění (338)
Výběry býků (464)
Výstavy (406)
Zdraví (259)
Pozvánky (535)
Zajímavosti (345)
Ze svazu (641)
všechny novinky
ČSCHMS
Zápisy
Odchovny PB
Legislativa
Šlechtění a PK
Dotace, programy
Akce, výstavy
Kontakty
Odkazy
Hovězí maso
Burza zvířat
Plemenná kniha
webKUMP

Plemena
Aberdeen angus
Belgické modré
Blonde d'Aquitaine
Galloway
Gasconne
Hereford
Highland
Charolais
Limousine
Masný simentál
Piemontese
Salers
Aubrac
Parthenaise
Shorthorn
Texas longhorn
Bazadaise
Wagyu
Vosgienne
Rouge des Prés
Andorrské hnědé
Dexter
Pinzgauer
Chianina
Uckermärker

Biologická ochrana stád před obtěžujícím hmyzem

23.09.2020,  Kamil Malát  

Ochrana proti obtěžujícímu hmyzu v chovech - to nejsou pouze repelentní přípravky. Stále populárnější jsou metody biologické ochrany. Jsou vyzkoušené i v našich podmínkách a mohou je využívat i chovatelé masného skotu, navíc s dotační podporou. Díky nové biologické metodě a možnosti využití dotace, budou mít chovatelé masného skotu možnost před příští letní sezonou předejít problémům s obtěžujícím hmyzem, a to i na pastvinách a zimovištích. Na podání žádosti o dotaci je však čas pouze do konce září.

Jedná se o dotaci na welfarová opatření pro rok 2021 z dotačního podprogramu 20.D. Zlepšení životních podmínek v chovu krav bez tržní produkce mléka. Ta se podává prostřednictvím Portálu farmáře SZIF. Administrace této národní podpory je pro žadatele v porovnání s jinými dotacemi extrémně snadná. Více o této dotaci se lze dočíst v tomto článku nebo v této prezentaci (pdf soubor).

Nová metoda biologické ochrany spočívá ve vhodné kombinaci několika prostředků a lze díky ní podstatně eliminovat nežádoucí hmyz, a to zcela bez použití chemie. Základ metody spočívá v aplikaci několika druhů biologických antagonistů much, kteří aktivně vyhledávají a likvidují mouchy již v raných stádiích jejich vývoje. Jako antagonisté se využívají dobře známé a ozkoušené druhy jako například parazitické vosičky, dravé mouchy a roztoči. Tito přirození nepřátelé jsou v boji proti mouchám podpořeni ještě speciálními lapáky a dalšími přípravky.

Metoda vzešla z poznatků obdobných metod, využívaných v prostředí dojeného skotu, kde je s velkými úspěchy využívána již od roku 2013. Princip metody, která je hojně využívána u dojeného skotu a prasat a nově ji lze využít právě u masného skotu, je přehledně popsán v následujícím videu nebo na stránkách www.stajebezmuch.cz.


Informace obsažené na webu cschms.cz nesmí být zvěřejněny bez souhlasu autorů. Prohlížením webu souhlasíte s právními podmínkami
Obsah webu: © 1991, 2006 Český svaz chovatelů masného skotu   Design & application: © 1999, 2006 WA.cz