Vepřové z ČR i celé EU se opět může vyvážet na Ukrajinu. Diplomatická a odborná jednání s ukrajinskou stranou slaví úspěch
22.01.2025 | MZe ČR
Tisková zpráva — Zástupcům České republiky a Evropské unie se podařilo s Ukrajinou dojednat zrušení zákazu vývozu vepřového na Ukrajinu. Ten ukrajinská strana zavedla v roce 2022 kvůli nákaze afrického moru prasat v EU. Po několika jednáních je nyní možné od ledna opět vyvážet prasata a výrobky z něj na Ukrajinu.
„Je to velký úspěch naší agrární diplomacie a dobrá zpráva pro naše chovatele. Po osobních jednáních našich a unijních zástupců s ukrajinskými zástupci se nám pro Českou republiku i ostatní země Evropské unie podařilo dosáhnout zrušení zákazu vývozu vepřového. Naši chovatelé tak mohou své produkty opět prodávat na Ukrajinu. To se týká prasat, vepřového a výrobků z něj,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
Díky efektivní spolupráci Ministerstva zemědělství (MZe), Státní veterinární správy a zemědělského diplomata působícího na Velvyslanectví ČR v Kyjevě se podařilo jak pro ČR, tak celou EU vyjednat s ukrajinskou stranou svolení k exportu zvířat a produktů z oblastí bez výskytu afrického moru prasat.
Zástupci MZe i veterinární správy dojednávali obnovení dovozu na několika setkáních se v České republice i v Kyjevě. V říjnu 2024 se kvůli tomu například sešel ministr zemědělství Marek Výborný s ukrajinským velvyslancem v ČR Vasylem Zvaryčem. V Kyjevě situaci loni v říjnu řešil velvyslanec ČR v Kyjevě Radek Pech spolu s agrárním diplomatem Petrem Sochorem a s ředitelem ukrajinské veterinární správy.
Aktuální podmínky pro vývoz prasat, výrobků z nich a genetického materiálu z ČR na Ukrajinu.
Z uzavřeného pásma II, s výskytem AMP u divokých prasat, je možné vyvážet čerstvé maso domácích prasat (nikoliv však živá domácí prasata), které:
- Bylo získáno v pásmu, ve kterém nebyla hlášena nákaza domácích prasat virem AMP v průběhu 12 měsíců před datem porážky zvířat, z nichž bylo čerstvé maso získáno,
- bylo získáno ze zvířat pocházejících z hospodářství, ve kterých a kolem nichž v okruhu 10 km nebyl během 40 dnů před datem porážky zjištěn AMP,
- pochází ze zvířat poražených na jatkách, ve kterých a kolem nich v okruhu 10 km nebyl po dobu 40 dnů před datem porážky zvířat hlášen AMP.
Vývozy prasat, vepřového masa a produktů z něj na Ukrajinu nejsou velké, avšak úsilí MZe o umožnění vývozu na Ukrajinu vycházelo ze zájmu českých producentů uzenin o ukrajinský trh. Zemědělský diplomat ČR v Kyjevě nyní připravuje misi ukrajinských podnikatelů a nákupčích do ČR s cílem dále rozvíjet obchodní spolupráci.
Africký mor prasat (AMP) je virové onemocnění domácích a divokých prasat, které je pro ně v téměř 100 % případů smrtelné. Onemocnění se může šířit přímým kontaktem s nakaženým nebo uhynulým zvířetem, prostřednictvím syrových nebo nedostatečně tepelně upravených výrobků a odpadků, kontaminovanými materiály, krmivem, stelivem, hnojem, dopravními prostředky, obuví i oblečením. AMP není přenosný na lidi. Léčba AMP neexistuje.
Vojtěch Bílý
tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství
Další články v kategorii Zemědělství
- Biodynamických farem je v ČR 26 a přibývají, produktů na trhu je oproti EU málo (12.02.2025)
- Prodej úrody i nákup hlavních vstupů na jednom místě. Agdata spouští první marketplace pro české zemědělce (12.02.2025)
- Sedmé ohnisko ptačí chřipky bylo potvrzeno v Praze-Čakovicích (12.02.2025)
- Situace s hraboši byla v lednu nejlepší za čtyři roky, populace stagnují (11.02.2025)
- Viry vzdorují: Očkování proti ptačí chřipce zřejmě pohání evoluci příslušného viru (11.02.2025)
- Školení k exteriéru, tzv. sladění oka (11.02.2025)
- Slalom s traktorem i dojení krávy. Soutěž Mladý zemědělec přilákala více škol (11.02.2025)
- Nové lesní cesty, protierozní a protipovodňová opatření, moderní technika: Jarní kolo Programu rozvoje venkova přinese lesům vylepšení za 1,2 miliardy (11.02.2025)
- Soutěž Mladý zemědělec přilákala více škol (10.02.2025)
- Projev předsedy ASZ ČR na konferenci Pestrá krajina (10.02.2025)