Veterináři ve Zlínském kraji loni zaznamenali další případ trichofytózy skotu
13.02.2025 | ČTK
Veterináři ve Zlínském kraji v minulém roce zaznamenali další případ trichofytózy skotu. Po jednom zjistili i v letech 2023 a 2022, v roce 2021 byly dva. Předtím se kožní onemocnění způsobené plísní, které je přenosné na člověka, v kraji několik let neobjevilo. Díky přijatým mimořádným veterinárním opatřením se onemocnění nerozšířilo, řekl dnes ČTK ředitel krajské veterinární správy Michal Kamarád.
Nákaza se loni v prosinci vyskytla v chovu mléčného skotu na Uherskohradišťsku. Podobně tomu bylo i o rok dříve. Proti trichofytóze, která se u nakaženého skotu projevuje zarudnutím kůže a lysinami, existuje účinné očkování. "Vešlo se s chovatelem v kontakt, byla doporučena vakcinace skotu a nákazu se podařilo zdolat," řekl Kamarád.
Žádné úhyny zvířat nebo dokonce přenos nákazy na člověka veterináři v souvislosti s loňským případem nezaznamenali. Při zjištění trichofytózy je vhodné oddělit zvířata s příznaky onemocnění od ostatních a zahájit jejich léčbu použitím vakcíny. Následně je třeba skot sledovat a dávat pozor, aby se nákaza znovu neobjevila. I přes několik případů z posledních let se trichofytóza v regionu vyskytuje zřídka.
Lépe nákaze odolávají zvířata, která jsou v dobré kondici. Chovatelé jí podle veterinářů mohou předcházet dodržováním biologické bezpečnosti. Při přechodu mezi jednotlivými stájemi by se měli převlékat a nepoužívat v nich stejné pomůcky.
Podobně jako v dalších regionech České republiky byl loni na území Zlínského kraje potvrzen též výskyt ptačí chřipky v chovu. Začátkem minulého roku se nákaza potvrdila ve třech chovech, dva byly v Kelči a jeden v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku. "Vždycky se jednalo o malochovy, to znamená v nižších desítkách, maximálně do 30 kusů drůbeže," řekl Kamarád.
Po utracení nakažené drůbeže a přijetí opatření podle něj veterináři nákazu v dalších chovech v regionu nezjistili. U volně žijících ptáků testy v říjnu prokázaly virus ptačí chřipky u labutě v Uherském Ostrohu na Uherskohradišťsku a v listopadu u několika labutí v Hulíně na Kroměřížsku. Veterináře na konci loňského srpna zaměstnal i hromadný úhyn kachen v říčce Říka ve Slavičíně na Zlínsku. Virus ptačí chřipky se však u nich nepotvrdil. "Tento úhyn způsobil botulotoxin," uvedl ředitel.
Ptačí chřipka je virové onemocnění zvířat, zejména ptáků, ale vyskytla se už i u prasat, psů a koček. Z volně žijících ptáků postihuje nejčastěji labutě a divoké kachny, které jsou přenašeči nemoci již několik staletí a virus pro ně není tak nebezpečný jako pro drůbež. Ptačí chřipku, která byla známá už v 19. století pod názvem ptačí mor, způsobují chřipkové viry typu A. Přenos nákazy z volně žijících ptáků na člověka nebyl podle veterinářů dosud prokázán.
chv kš
Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Další články v kategorii Zemědělství
- Hodnota zemědělské produkce v ČR loni klesla o 2,7 % na 172 miliard Kč (25.03.2025)
- Slovensko odhaduje škody z epidemie slintavky zatím na 10 milionů eur (25.03.2025)
- Česko půjčilo Slovensku mobilní jatka kvůli nákaze slintavky a kulhavky (25.03.2025)
- Nová hrozba? V Británii poprvé objevili ptačí chřipku u ovce (25.03.2025)
- Ovocnáři mění jabloně za švestky nebo višně (25.03.2025)
- Ministr zemědělství: K evropské vizi pro zemědělství a potraviny chybí dopadová analýza. Budu ji po Evropské komisi vyžadovat (25.03.2025)
- Rozhovor se zakladateli českého lanýžářství Richardem a Lenkou Benešovými (24.03.2025)
- Víkendové kontroly na hranicích se SR kvůli slintavce nic závadného neodhalily (24.03.2025)
- Vinaři se snaží snižovat uhlíkovou stopu ve vinohradech i ve sklepích (24.03.2025)
- Zásady biosekurity proti zavlečení SLAK (23.03.2025)