ASZ ČR kritizuje pozměňovací návrhy k novele energetického zákona, jež zpětně mění slíbenou podporu
08.11.2024 | ASZ
Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR) kritizuje některé pozměňovací návrhy k novele energetického zákona. Jsou totiž v rozporu s českou i evropskou legislativou a retroaktivně mění slíbenou podporu pro provozovatele obnovitelných zdrojů. Předseda ASZ ČR Jaroslav Šebek se proto v souladu s názory členské základny obrátil v dopise na poslance a předsedy hospodářského a zemědělského výboru.
Vyjádřil znepokojení nad tím, že se v novele na poslední chvíli objevují doplnění navržená vládou, která mohou mít zásadní dopad na stávající provozovatele obnovitelných zdrojů – například i na stávající bioplynové stanice. Krajně problematické je, že jde navíc o úpravy s retroaktivními dopady.
Tyto pozměňovací návrhy jsou podle názoru ASZ ČR v rozporu s českou i evropskou legislativou. Konkrétně odporují směrnici o podpoře využívání energie z obnovitelných zdrojů. Podle tohoto článku se stát musí zdržet revidování podmínek podpory, které by podrývalo ekonomickou životaschopnost podpořených projektů, pokud byla tato podpora ze strany Evropské komise vyhodnocena jako přiměřená z hlediska pravidel státní podpory. K čemuž došlo.
Navrhovaná opatření ale především zásadním způsobem zpětně mění dosavadní pravidla zakotvená právní úpravou a směřují ke snížení zákonem garantované výše podpory výroby elektřiny. Zcela se tak mění stávající pravidla kontroly přiměřenosti podpory, a to rovněž retroaktivně po 15 letech od uvedení zdrojů do provozu.
Takto zásadní dopady do zákonné úpravy jsou přitom projednávány ve formě poslaneckých pozměňovacích návrhů, které byly podány těsně před koncem druhého čtení. Neprošly tedy standardním procesem přípravy a připomínkování vládních návrhů zákonů, včetně projednání v Legislativní radě vlády a v garančním Hospodářském výboru.
„Chápeme, že jsou nutné nějaké úpravy v režimu podpory, protože se mění trh s elektřinou a k tomu je nutné připravovat nové regulační mechanismy. Domníváme se, že by tyto návrhy ale měli zástupci vlády, ministerstva a také členové Poslanecké sněmovny řádně prodiskutovat s odbornou veřejností. Nelze je na poslední chvíli načítat před třetím čtením bez předešlé diskuse, kontrolou legislativní rady vlády či řádným připomínkovým procesem,“ píše v dopise Šebek.
ASZ ČR vyjádřila také podporu pozměňujícím návrhům, které pomohou provozovatelům bioplynových stanic a které mohou posílit konkurenceschopnost soukromých zemědělců a zpříjemnit život na venkově. Konkrétně se jedná o vyřešení nejasného výkladu výběru daně z tepla z bioplynových stanic. Asociace zde požádala o podporu pozměňovacího návrhu, který narovnává podmínky podpory bioplynových a biomasových zdrojů uvedených do provozu v roce 2013 s podmínkami platnými pro provozy uvedené v roce 2012. Jmenované provozy uvedené v roce 2013 mají nižší podporu, která však byla do roku 2022 kompenzována příspěvkem na využití tepla. Ten však již Energetický regulační úřad nevyplácí. Provozy se tak ocitají ve ztrátě.
David Krkoška, mediální oddělení ASZ ČR
Další články v kategorii Zemědělství
- Předseda ASZ ČR jednal s Piráty. Vyjádřili podporu Asociaci, rodinným farmám i zastropování dotací (03.12.2024)
- Australský zemědělec dostal rekordní pokutu za zničení biotopu ohrožených zvířat (03.12.2024)
- Pěstitelé sklidili letos průměrných 6494 tun chmele, proti loňsku pokles o 500 t (03.12.2024)
- Farma roku 2024 - vítěz bude znám v pátek 6. prosince (03.12.2024)
- Rozdělení farmy kvůli získání dotací nemusí být dotační podvod, říká fond (02.12.2024)
- ASZ ČR kritizuje výsledky čtvrtého kola PRV: Podpora malých podniků a mladých zemědělců je tristní (02.12.2024)
- Světová produkce vína bude letos asi nejnižší od roku 1961, odhaduje organizace (02.12.2024)
- Pomoc pro pěstitele, kterým na jaře zmrzlo ovoce v sadech, je připravena. Ministr Výborný podepsal sazby mimořádné podpory (01.12.2024)
- ASZ ČR podporuje rozumné pokračování v protierozních opatřeních (29.11.2024)
- Většina chmele z ČR se udá v zahraničí,hrozbou je pokles spotřeby v Japonsku (29.11.2024)