Mléko se na Chebsku stalo vzácností

Nízké výkupní ceny mléka přiměly zemědělce rušit chov mléčného skotu.

Nepříznivou situaci na trhu s mlékem se rozhodli po svém řešit také zemědělci na Chebsku. Mléčný skot nahrazují skotem masným.

„Důvodem úbytku krav na mléko je několik,“ sdělil Josef Erhard z Agrární komory Cheb. „Na prvním místě jsou peníze. Respektivě, za kolik se mléko od výrobců vykupuje. Navíc na péči o mléčný skot je potřeba poměrně velký počet zaměstnanců. V neposlední řadě musíme zmínit mlékárny. V celém Karlovarském kraji není žádná mlékárna, která by mléko vykupovala,“ dodal.

Lidé přišli o zaměstnání

Žalostné podmínky na trhu přiměly k rušení chovu i Agrokombinát Dolní Žandov. „Je to všechno jen o financích,“ upřesnil ředitel Agrokombinátu Dolní Žandov Vladimír Tůma. „Ze tří středisek, která se specializovala na chov skotu na mléko, zbylo jen jedno. Prostory v Tuřanech a v Milíkově budou sloužit pro krávy masné. V souvislosti s tímto opatřením jsme propustili dvě desítky zaměstnanců.“ Problém podle jeho slov není jen v nešťastné dotační politice. „Ohrožují nás supermarkety, které kupují nejlevnější produkty, a nutí tím výrobce dovážet mléko ze zahraničí.“

Problémy zemědělců nenechávají klidné ani spotřebitele. „Likvidujeme sami sebe,“ rozčílila se Anna Brázdová z Chebu. „Nechápu, proč si mám kupovat mléko z Polska. Místo, abychom chovy rozšiřovali, tak je rušíme a vydělávají ti druzí.“

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info