Češi nám kradou lovecký salám, bědují Poláci

"Čeká nás velká válka s Českem," píše polský list Dziennik. O salámy. Jak Poláci ironicky dodávají, Češi si totiž snad myslí, že "lovečák" je jejich vynález! A kvůli tomu chtějí blokovat polskou žádost o unijní ochrannou známku pro uzeninu.

Internetové diskuse zachvátily bouřlivé emoce. Tradiční salám, klobásky a jelita si totiž Poláci hýčkají jako Češi třeba becherovku. Vezou je na každou návštěvu do ciziny. Ti, kdo žijí v emigraci, si tuhle mastnou výslužku z domů vozí jako svátost. A pak se najde nějaký Čech...

Jmenuje se Jan Březina a pracuje jako europoslanec. V minulých dnech upozornil na jisté nesrovnalosti v polské žádosti.

"Salám, pro který Poláci žádají o ochrannou známku, se jmenuje kabanosy, ale na poměrně významném místě v žádosti je napsáno kabanos. A u kielbasy mysliwskiej je zase rovnou překlad lovecký salám, což už mi jako překlep vůbec nepřipadá," řekl MF DNES Březina.

Legrační spory, velké peníze

Pokud by v takovém znění polská žádost prošla, pak by čeští výrobci lovečáku a kabanosu nesměli tento název používat. A unikal by jim zisk. "Každý si z těch sporů dělá legraci, ale výrobci mohou přijít o obrovské sumy," upozorňuje Březina.

Ale může se stát i opak. S tím už mají Poláci neblahé zkušenosti. Zatímco Čechům se podařilo obhájit tradiční výrobu slivovice, Poláci ochrannou známku na výrobu vodky nedostali. Tehdy však brali prohru sportovně, Březinovi pak smutná polská delegace přinesla lahev tradiční zubrovky.

Jenže Poláci pokulhávají i v celkovém počtu chráněných výrobků (mají jich 14, Češi 22). I proto jim česká diskuse nad lovečákem vůbec nevoní.

"Bydlím na hranicích s Českem a neznám žádný český lovecký salám ani kabanos, všichni Češi k nám jezdí skupovat salámy po kilech. Přijeďte se podívat do lázní Kudowa. Zřejmě se Čechům v hlavách něco 'překlobásilo'," píše jeden z rozhořčených účastníků internetové diskuse.

A roli trvanlivého salámu v polské kultuře MF DNES vysvětluje i novinář Rzeczpospolity Wojciech Lorenz, sám vegetarián. "Salám je pro Poláky dost významný. Je to podle mě i zásluhou komunismu, kdy bylo maso na příděl a stály se na něj dlouhé fronty. V zemi dělnické třídy bylo nejjednodušší strčit si salám do kapsy a vzít s sebou na svačinu do fabriky. Pro ty Poláky, kteří milují vodku, je salám to nejlepší k zakousnutí," míní Lorenz.

Spor je pak o to peprnější, že by Poláky o "patent" na milovanou pochoutku mohli připravit právě "milovaní Češi". V průzkumech z letošního roku si totiž Poláci za své nejoblíbenější sousedy vybrali právě nás. Říká se, že láska prochází žaludkem, ale zda naše společná láska k lovečáku nezkalí tu mezi oběma zeměmi, ukáže příští rok.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info