Němci vyměřili kávovým firmám pokutu za kartel

Německý kartelový úřad vyměřil pokutu v úhrnné výši 159,5 milionu eur (asi 4,2 miliardy Kč) společnostem Tchibo, Melitta a Dallmayr. Firmy se prý domlouvaly na cenách pražené kávy, a to minimálně od začátku roku 2000. Firmy mají právo se proti verdiktu úřadu odvolat.

Zástupci ani jedné z firem se zatím k pokutě nevyjádřili. Není tedy jasné, zda se odvolají, či nikoli. Akcie těchto firem se neobchodují na burze, takže tyto podniky nemají velkou informační povinnost.

Spolupráce mezi pokutovanými podniky spočívala podle úřadu v tom, že firmy konzultovaly rozsah, načasování i formu oznamování plánovaného zvýšení cen. Tím prý poškozovaly zájmy spotřebitelů, protože obchodníci většinou oznámené zdražování okamžitě promítli do cen pro spotřebitele.

Jen v letech 2004 a 2005 se ceny obyčejného balíčku pražené kávy o hmotnosti 500 gramů zvýšily asi o 1,20 eura (v dnešním kurzu asi 32 Kč), upozornil úřad.

Úřad nesdělil, jak pokutu mezi firmy rozdělil. Uvedl pouze, že potrestal v souvislosti s touto kauzou i šest lidí, kteří musejí celkem zaplatit 500 tisíc eur (asi 13,2 milionu Kč).

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info