Potravinářská inspekce kontrolovala kvalitu brambor
10.06.2005 | SZPI
Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) provedla rozsáhlou kontrolu jakosti pozdních i raných konzumních brambor, které se v současné době vyskytují na českém trhu. Inspektoři zkontrolovali u výrobců, ve velkoobchodech a především v prodejní síti celkem 394 šarží brambor (363 pozdních a 31 raných), z nichž 69 (17,5%) nevyhovělo jakostním požadavkům. Inspektoři kontrolovali ve vybraných provozovnách všechny brambory, které byly v době kontroly na trhu, a to bez rozdílu, zda šlo o brambory tuzemské nebo importované. Mezi kontrolovanými šaržemi bylo 48 šarží dovezených brambor, z nichž neodpovídaly předpisům 4 šarže (8%) a 346 šarží tuzemských brambor, mezi nimiž nemělo odpovídající kvalitu 65 šarží (19%).
Nejčastějšími nedostatky byl výskyt suché hniloby a vady dužniny, část brambor byla naklíčená, mechanicky poškozená nebo postižena mokrou hnilobou. Pouze v ojedinělých případech (5 šarží) nebyly brambory správně označené: chybělo označení varného typu nebo byly označeny jako rané a měly pevnou slupku (u raných brambor se musí slupka dát volně odloupnout) anebo chybělo označení v češtině.
Při srovnání výsledků porovnatelných kontrol brambor za posledních pět let je patrný příznivější vývoj jejich jakosti. Zatímco v roce 2001 zjistili inspektoři téměř 46% nevyhovujících šarží, v roce 2002 to bylo 23%, o rok později18%. Většina nedostatků se však vyskytovala přímo v prodejní síti, což je pravděpodobně důsledek nesprávného skladování a nakládání s bramborami.
SZPI věnuje kontrolám brambor dlouhodobě systematickou pozornost, proto budou kontroly i nadále pokračovat. Účinnou zbraň proti prodeji nekvalitních brambor však mají také jak samotní dodavatelé brambor do obchodů, kterým by mělo záležet na tom, jak se s jejich zbožím zachází, tak spotřebitelé. Pokud se nesmíří s tím, že je jim prodáváno nekvalitní zboží a budou nakupovat jinde a pokud najdou odvahu důsledně nejakostní brambory reklamovat, mohou vytvořit citelný tržní tlak přímo na prodejce.
Další články v kategorii
- Katastr nemovitostí zůstává občanům snadno dostupný, snahou je ztížit přístup robotům, kteří pracují pro spekulanty (17.04.2026)
- Obchodním ředitelem Plzeňského Prazdroje je nově Jan Krafka (17.04.2026)
- Sucho v Česku se prohlubuje, ještě hůř je na tom Polsko, říká odbornice (17.04.2026)
- V Česku se otevírají pstruhové revíry. Vysadili čtyři miliony pstruhů (17.04.2026)
- Souhrn událostí uplynulého dne 16.4.2026 (17.04.2026)
- V Evropě přibylo rostlin preferujících půdu s vysokým obsahem dusíku (16.04.2026)
- Farmáři v Beskydech se potýkají s útoky krkavců na mláďata (16.04.2026)
- Čokoládovna Figaro přesouvá výrobu ze závodu v Trnavě do Česka (16.04.2026)
- Myslivecká stráž by mohla přijít o právo usmrcovat toulavé psy a kočky (16.04.2026)
- MAPA: Do Česka dorazí déšť. Sledujte na radaru, kde zaprší. Bude se i oteplovat (16.04.2026)

Tweet



