MZe vydalo unikátní publikaci k vedení správních řízení
05.01.2006 | Agris
Ministerstvo zemědělství ČR (MZe) jako dosud jediný ústřední správní orgán v ČR vydalo ojedinělou odbornou publikaci obsahující 35 vybraných a okomentovaných vzorů rozhodnutí vydávaných nižšími správními orgány po 1. lednu 2006. Upozornil na to mluvčí Mze Tomáš Loskot.
Uvedenou knihu podle jeho údajů připravila vodohospodářská sekce MZe s ohledem na to, že 1. ledna 2006 nabyl účinnosti nový správní řád. Dochází tak k náhradě právní úpravy, která řídila správní proces po více než třicet let a která byla již v řadě případů překonána v důsledku vývoje ve společnosti. Dochází ke zcela nové úpravě řízení před správními orgány na úrovni státní správy i na úrovni samosprávy, založené na obdobných právních úpravách původních členských zemí Evropské unie i na některých osvědčených institutech z doby první Československé republiky.
Ruku v ruce s tímto závazným předpisem stojí před správními orgány úkol vypořádat se s povinností vydávat v rámci správního řízení přibližně sto typových rozhodnutí, zejména za účelem úpravy vedení každého řízení.
Kniha s názvem „Vzory správních rozhodnutí podle zákona č. 500/2004 Sb. s komentářem“ vyšla v nakladatelství SONDY, s.r.o. a je od poloviny prosince 2005 k dostání ve vybraných odborných knihkupectvích nebo přímo ve výše uvedeném nakladatelství.
Mze přitom již podle Loskota připravuje druhý díl této publikace, který bude obsahovat dalších přibližně 40 navazujících vzorů a jehož vydání předpokládáme v prvním čtvrtletí roku 2006 tak, aby byl výkon agendy správních orgánů od počátku účinnosti nové právní úpravy bezchybně zajištěn.
„Tento vydavatelský počin MZe je významným příspěvkem k hladkému přechodu správních orgánů na nový systém správního řízení a nástrojem k eliminaci případných nedostatků při vedením správních řízení, které by mohly postihnout jednotlivé občany či právnické osoby“ zdůraznil mluvčí.
Další články v kategorii
- CIS platba na telata masného typu (02.05.2026)
- Meteorologové: Letošní březen a duben byly v Česku nejsušší za desítky let (01.05.2026)
- GMO na poli v Česku: U Olomouce se testuje odolný ječmen, který může zajistit potravinovou bezpečnost a změnit zemědělství (30.04.2026)
- Jarní mrazy v plném květu: část sadů se podařilo uchránit (30.04.2026)
- Co si mohou české pekárny vzít ze zahraničního vývoje (30.04.2026)
- Odlesňování mírně zpomaluje, úbytek lesů však zůstává alarmující (30.04.2026)
- Kvůli válce hrozí akutní nedostatek potravin každému čtvrtému Libanonci (30.04.2026)
- Jak může každý z nás pomoci opylovačům? Osm tipů pro naše zahrady (30.04.2026)
- 8000 let stará zrna: Původ chlebové pšenice možná leží v Gruzii (30.04.2026)
- Na opatření proti suchu v lesích dá Zlínský kraj více než loni (30.04.2026)

Tweet



