Souhrn událostí předchozího dne - 06. 01. 2006
07.01.2006 | Agris
Mzdy zemědělců se mají letos zvednout v průměru asi o 7,5 procent
Mzdy v zemědělství by měly letos vzrůst v průměru zhruba o 7,5 procenta. Podle kolektivních smluv, které podepsal Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy - Asociace svobodných odborů se zaměstnavatelskými svazy - měly by se mzdy v zemědělství v letošním roce zvednout v průměru asi o 7,5 procenta a od července navíc dalšího půl procentního bodu, uvedl předseda odborového svazu Bohumír Dufek.
V Turecku zemřel další člověk na ptačí chřipku
Obávaná ptačí chřipka již neusmrcuje lidi pouze v jihovýchodní Asii a Číně. Už třetí dítě z jedné rodiny zemřelo ve východním Turecku právě s příznaky smrtelné choroby. Nebezpečný virus H5N1 se na člověka nepřenáší snadno, ale pokud by zmutoval, mohl by podle expertů vyvolat pandemii, která by zabila desítky milionů lidí a přinesla by velké hospodářské ztráty.
Drahá elektřina zdraží i chleba a rohlíky
Nejen elektřina a cigarety, ale i potraviny čekají v letošním roce výrazné zdražení. Na vyšší ceny by se měli připravit všichni. Zdraží totiž i ty nejzákladnější potraviny - rohlíky, chléb a jiné pečivo. Právě jeho výroba je totiž nejnáročnější na spotřebu energie. Zdražení už avizovaly největší české pekárny jako Odkolek či Delta Pekárny. "V průběhu příštího roku, zřejmě v první polovině, budeme muset zdražit minimálně o deset procent," uvedl v polovině prosince Jan Jedlička, šéf pekárenské společnosti Odkolek.
Hovězí maso zlevnilo, vepřová pečeně zdražila
V prvním týdnu letošního roku zlevnilo hovězí maso ve srovnání s týdnem předchozím v průměru téměř o dvě koruny na 161,86 Kč za kilogram, vepřová pečeně však zdražila o 59 haléřů na 107, 04 Kč za kilogram. Bezmála o pět korun na kilogram zdražily papriky 58,89 Kč na a o 2,48 Kč stouply ceny rajčat na 37,73 Kč. Banány o korunu zlevnily, kilogram stál 34,11 koruny. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Výrazně zdražilo čerstvé máslo o 3,35 koruny na 108,63 Kč za kilogram. Naopak prudce zlevnilo rostlinné máslo Rama, jeho cena klesla o 17,54 koruny na 72,42 Kč za kilogram.
Úplné texty zpráv a další události včerejšího dne naleznete v rubrice Úplné zpravodajství.
Další články v kategorii
- Francie poprvé potvrdila výskyt háďátka borovicového, karanténního škodlivého organismu (17.02.2026)
- Celníci odhalili na Hodonínsku nelegální palírnu alkoholu, majiteli hrozí pokuta (17.02.2026)
- Vajíčka v obchodě najdete mezi moukou a olejem. V chladicím pultu už je neuvidíte (17.02.2026)
- Spolek shání dobrovolníky na ochranu srnčat před jarním sečením (17.02.2026)
- Zákaz pro Lidl i Albert. Dva masné výrobky obsahovaly málo masa (17.02.2026)
- Okamura: Potravinový ombudsman bude z MZe, zaměří se na ceny potravin (17.02.2026)
- Jak dát plastům druhý (a třetí) život: výzkum na FCH VUT může změnit třídění a recyklaci (17.02.2026)
- Dotaci na agrolesnictví lze nově kombinovat s podporou na biopásy (17.02.2026)
- Rusko stále umí Západu prodávat schovaný plyn. Jeho levných hnojiv se neštítí Američané ani Poláci (17.02.2026)

Tweet



