Budoucnost dánského zemědělství otázkou
19.11.2009 | APIC-AK
Vysoké pracovní náklady ohrožují budoucnost dánského zemědělství.
Dánští odborníci oznámili, že zemědělství v Dánsku hrozí zánik. Tyto předpovědi potvrzuje i Christian Vintergaard, ředitel Akademie podnikání v Oresundu.
„Tradiční průmysl v současné době zápasí o přežití, hlavně ten, který vyžaduje vyšší pracnost. Podíl tohoto druhu práce v Dánsku i nadále klesá, zatímco podíl vývoje a výzkumu stoupá“, uvedl Vintergaard pro deník Jyllands Posten.
Profesor Martin Iversen z Kodaňské obchodní školy, odborník na historii obchodu a obchodní strategii, dodal, že je to fenomén západního světa. Poté co finanční krize zasáhla velké dánské společnosti vzniklo dilema, do kterého průmyslového odvětví investovat.
Zemědělství má stále budoucnost
Podle předsedy nově vytvořené dánské rady pro zemědělství a potravinářství Michaela Brockenhuus-Schacka má zemědělství v Dánsku stále budoucnost. „Severní Evropa začíná být díky klimatickým podmínkám jedním z centrálních regiónů pro produkci potravin. Dánské zemědělství je vysoko profesionální a kompetentní a to zajistí jeho budoucnost. Produkujeme potraviny na vysoké úrovni bezpečnosti, s vysokým respektem ke klimatu a životnímu prostředí“, dodal.
Vysoké náklady na práci
Podle Danish Crown, náklady na práci v dánských jatkách a v odvětví zpracování masa narostly od roku 2000 o 25 %, zatímco v sousedním Německu ve stejném období poklesly o 3 % z důvodu využívání levné pracovní síly z východní Evropy. Danish Crown uvádí, že německé společnosti zpracovávající maso dostávají státní podporu na investice, což je však v Dánsku nemyslitelné.
Future of Danish farming questioned Agra Europe, 2009, č. 2373, s. N/4
Zdroj: Agronavigator.cz
Další články v kategorii Ekologie
- Park České Švýcarsko plánuje nové projekty, chce nové návštěvnické centrum (19.12.2025)
- ČSÚ: Produkce odpadů v ČR vloni vzrostla o šest pct na 3697 kg na obyvatele (19.12.2025)
- MENDELU v čele mezinárodního projektu zaměřeného na ochranu a zachování jasanu úzkolistého (19.12.2025)
- Evropský parlament schválil odklad nařízení o odlesňování o další rok (18.12.2025)
- Lední medvědi se geneticky adaptují na změny klimatu (18.12.2025)
- Česko rozšiřuje plochy ekologického zemědělství. Bio obiloviny a tradiční odrůdy nabývají na oblibě (18.12.2025)
- Analytik: Zmírnění zákazu prodeje aut se spalovacím motorem je kosmetická úprava (18.12.2025)
- Téměř třetina lidí vylévá olej do odpadu, riskují ucpané potrubí (17.12.2025)
- Červi i „pavouci“. Vědci popsali hlubiny moře, do nichž chtějí proniknout těžaři (17.12.2025)
- Soud ve Švédsku pozastavil odstřel vlků plánovaný pro rok 2026 (16.12.2025)

Tweet



