ENVI požaduje zákaz skládkování
23.06.2011 | APIC-AK
Evropa zbytečně plýtvá cennými surovinami. Efektivní nakládání se zdroji může zlepšit také evidence jejich původu.
Brusel - 21. června 2011 - Větší důraz na zachování biologické rozmanitosti a celkovou ochranu přírody při plánování evropské surovinové politiky požaduje výbor pro životní prostředí Evropského parlamentu (ENVI). Ten se dnes shodl na tom, že jedním ze základních opatření v tomto směru by měl být i úplný zákaz ukládání recyklovatelných materiálů na skládky.
"Nejde o žádný zelenou šikanu. Je třeba si uvědomit, že je nás stále víc, spotřebováváme stále víc zdrojů. Pokud se Evropa nenaučí recyklovat a stabilizovat využití materiálů, budeme mít v globální konkurenci velké potíže," říká k přijatému usnesení český europoslanec Pavel Poc.
Evropská unie je totiž z velké části závislá na importu surovin. Rostoucí poptávka po nic ze strany rychle se rozvíjejících ekonomik přitom na jedné straně zhoršuje strategický přístup k surovinám pro členské státy EU, a zároveň vede často až k devastaci životního prostředí.
"Evropské hospodářství musí být udržitelné a jednou z podmínek je dostupnost surovin. Čína už dnes omezuje nebo blokuje vývozy některých zdrojů a naopak nakupuje určité druhy odpadů jenom aby do budoucna shromáždila zdroje. Evropa zatím plýtvá a vyhazuje místo aby šetřila a recyklovala," vysvětluje poslanec Evropského parlamentu Poc.
Výbor ENVI proto dnes také vyzval Evropskou komisi, aby vyvinula systém rˇeteˇzové správy všech surovin a vedla výrobce k tomu, aby zaznamenávali pu°vod všech surovin prostrˇednictvím transparentního systému na základeˇ stávajících prˇíkladu° (FSC a FLEGT pro ilegální suroviny) a umožnila budoucí rozvoj kritérií udržitelnosti pro suroviny.
"Ekonomové jsou hysteričtí z každého škytnutí spekulantských fondů, ale to, že západnímu světu mohou brzy dojít některé suroviny je jim víceméně jedno. V České republice to není jiné, neustále máme plnou pusu šetření financemi místo abychom šetřili energii a suroviny. Víc nás zajímá stolní hra zvaná ekonomika než skutečný život a skutečné problémy," dodává český poslanec Evropského parlamentu Pavel Poc.
Výbor ENVI zároveň vyzval Evropskou komisi aby urychleně přišla s konkrétními kroky které zvýší obecné povědomí obyvatel členských států EU o problému s hrozícím nedostatkem surovin. Zároveň přitom ukládáním recyklovatelného materiálu na skládky každoročně Evropa přichází zcela zbytečně o obrovská množství cenných surovin. Například tuna mobilních telefonů obsahuje 200 až 300 gramů zlata. Jeho recyklace je přitom až šedesátkrát výhodnější než těžba stejného množství kovu báňským způsobem.
RNDr. Pavel Poc
Poslanec Evropského parlamentu za ČSSD
Člen výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (ENVI), člen delegace ve Výboru pro parlamentární spolupráci EU-Rusko.
Více informací na www.pavelpoc.cz nebo telefonicky:
Vladislav Podracký, tel.: +420 603 815 770, E-mail: vladislav.podracky@seznam.cz
Další články v kategorii Ekologie
- Na podporu energetických úspor ve veřejných budovách míří z OPŽP další 1,7 miliardy korun (27.03.2026)
- Nejhorší vzduch je v Pákistánu a Bangladéši. Česko je na tom průměrně (26.03.2026)
- Majitelé domů dostanou kompenzaci za přípravu projektů k loňské Nové zelené úsporám (25.03.2026)
- V NP Podyjí léta bojují s invazním akátem, rostou ho tam ale stále tisíce kusů (24.03.2026)
- Spravedlivá transformace mění Třinec: vzniká výzkumné centrum pro cirkulární ekonomiku za téměř 2 miliardy korun (13.03.2026)
- Polovina skládek loni porušila předpisy. Problémem jsou i baterie, hrozí požáry (13.03.2026)
- Liberecký kraj podpoří monitoring velkých šelem i projekty geoparků (11.03.2026)
- Pěstitelé asi budou evidovat užití přípravků k ochraně rostlin elektronicky (11.03.2026)
- Vědci objevili vakoveverky s bizarně dlouhými prsty. Pokládali je za vyhynulé (11.03.2026)
- Efektivní, udržitelná a lépe cílená – nová etapa podpory z programu Nová zelená úsporám 2026+ (11.03.2026)

Tweet



