Faktory ovlivňující strukturu náhražek sýrů
21.01.2011 | ÚZEI, Agronavigator.cz
Produkce analogů sýrů vyrobených z bílkovinných prášků na bázi mléka, soji, bakteriální bílkoviny, a dále z vody, rostlinných tuků a chuťových látek, v poslední době značně roste vzhledem k nižším nákladům a široké možnosti využití (např. do pekařských produktů či hotových pokrmů). O reologických parametrech v průběhu výroby a o vlivu složek na texturu je zatím málo známo. Výzkumníci z Technické Univerzity Berlín zkoumali vliv koncentrace parakaseinu (chymosinem štěpený kasein), tavicích solí a tuku (kokosového tuku). Bylo ověřeno, že složky na bázi kaseinu jsou zodpovědné za vytváření matrice struktury tím, že hydrofóbními změnami ovlivňují vlastnosti emulgátorů. Dále je ovlivňována vaznost vody a vytváření struktury v interakci s tavicími solemi (výměna Na+ a Ca+). Byla stanovena minimální koncentrace. Pro uváděné parametry platí, že optimální koncentace mohou ovlivnit vytváření struktury v matrici. Byla posouzena specifická funkčnost složek v matrici.
Bude následovat další výzkum vlivu obsahu škrobu a parametrů procesu (např. vliv otáček při směšování nebo termického ošetření).
Web-portál Agronavigátor podléhá licenci Creative Commons (Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla). Články lze šířit pouze s uvedením původní citace a s uvedením zdroje ÚZEI, Agronavigator.cz.
Další články v kategorii Ekologie
- Park České Švýcarsko plánuje nové projekty, chce nové návštěvnické centrum (19.12.2025)
- ČSÚ: Produkce odpadů v ČR vloni vzrostla o šest pct na 3697 kg na obyvatele (19.12.2025)
- MENDELU v čele mezinárodního projektu zaměřeného na ochranu a zachování jasanu úzkolistého (19.12.2025)
- Evropský parlament schválil odklad nařízení o odlesňování o další rok (18.12.2025)
- Lední medvědi se geneticky adaptují na změny klimatu (18.12.2025)
- Česko rozšiřuje plochy ekologického zemědělství. Bio obiloviny a tradiční odrůdy nabývají na oblibě (18.12.2025)
- Analytik: Zmírnění zákazu prodeje aut se spalovacím motorem je kosmetická úprava (18.12.2025)
- Téměř třetina lidí vylévá olej do odpadu, riskují ucpané potrubí (17.12.2025)
- Červi i „pavouci“. Vědci popsali hlubiny moře, do nichž chtějí proniknout těžaři (17.12.2025)
- Soud ve Švédsku pozastavil odstřel vlků plánovaný pro rok 2026 (16.12.2025)

Tweet



