Ministr Brabec dnes podepsal memorandum o spolupráci mezi ministerstvy ČR a Peru
03.07.2015 | Ministerstvo životního prostředí
Ministr Richard Brabec dnes podepsal v rezidenci peruánské velvyslankyně v Praze Memorandum o porozumění o spolupráci v oblasti ochrany životního prostředí mezi MŽP ČR a MŽP Peru. Memorandum nyní putuje do peruánského hlavního města Limy, kde jej podepíše i ministr Manuel Pulgar-Vidal.
Text memoranda začal vznikat v roce 2013 a dokončen byl v první polovině letošního roku. Jeho podpis se dnes uskutečnil za přítomnosti J. E. Maríe Susany Landaveri Porturas, velvyslankyně Peru v Praze.
„Jsem rád, že jsem dnešním podpisem memoranda o spolupráci našich ministerstev mohl stvrdit dlouholeté kontakty s peruánskou stranou, které sahají až do roku 2003. Tehdy začala mezi ČR a Peru spolupráce v oblasti životního prostředí prostřednictvím Zahraniční rozvojové spolupráce. České ministerstvo také pomohlo svými konzultacemi a předáváním zkušeností při zakládání peruánského ministerstva životního prostředí o 5 let později,“ prozradil ministr Richard Brabec.
„Mezi oblasti spolupráce stanovené v Memorandu o porozumění patří např. změna klimatu, včetně adaptačních opatření, odpadové hospodářství a vodohospodářství, ochrana biodiverzity, environmentální výzkum a technologie nebo udržitelný management národních parků a chráněných území. Memorandum má také za cíl podpořit spolupráci mezi soukromým a veřejným sektorem,“ doplnila velvyslankyně J. E. María Susana Landaveri Porturas.
Čeští experti v Peru v minulosti pracovali např. na geomorfologických či vodohospodářských projektech (spadajících mezi tzv. adaptační opatření na změnu klimatu). Konkrétně např. při vyhodnocování rizik v povodí řek Chiry a Piury na severozápadě Peru, rozvoji využití a ochrany podzemních, zvláště termálních a minerálních vod apod. Peru v současné době také představuje perspektivního obchodního partnera pro české exportéry v oblasti environmentálních technologií [1], což potvrzuje i Ministerstvo průmyslu a obchodu jeho zařazením mezi tzv. zájmové země v rámci Exportní strategie ČR.
Dnes podepsané memorandum tak přináší nový rámec pro plánované budoucí aktivity. Ty by dle textu dohody měly probíhat formou výměny zkušeností, know-how a informací, organizací společných seminářů a workshopů, nebo podpory výzkumné a technologické spolupráce v oblasti ochrany životního prostředí.
Poznámky:
[1] Pro usnadnění transferu českých environmentálních technologií je možné čerpat z databáze českých environmentálních technologií a služeb (ENVIBASE - database of Czech companies providing services in the field of environmental technologies), které MŽP provozuje na na svém webu. Jde o seznam organizací a firem poskytujících environmentální technologie a služby, které mají kapacity poskytovat své služby a produkty na trzích třetích zemí, zejména rozvojových.
Kontakt pro média:
Jana Taušová
zástupkyně pro komunikaci s médii
Tel.: +420 739 242 379
E-mail: tiskove@mzp.cz
Další články v kategorii Ekologie
- Park České Švýcarsko plánuje nové projekty, chce nové návštěvnické centrum (19.12.2025)
- ČSÚ: Produkce odpadů v ČR vloni vzrostla o šest pct na 3697 kg na obyvatele (19.12.2025)
- MENDELU v čele mezinárodního projektu zaměřeného na ochranu a zachování jasanu úzkolistého (19.12.2025)
- Evropský parlament schválil odklad nařízení o odlesňování o další rok (18.12.2025)
- Lední medvědi se geneticky adaptují na změny klimatu (18.12.2025)
- Česko rozšiřuje plochy ekologického zemědělství. Bio obiloviny a tradiční odrůdy nabývají na oblibě (18.12.2025)
- Analytik: Zmírnění zákazu prodeje aut se spalovacím motorem je kosmetická úprava (18.12.2025)
- Téměř třetina lidí vylévá olej do odpadu, riskují ucpané potrubí (17.12.2025)
- Červi i „pavouci“. Vědci popsali hlubiny moře, do nichž chtějí proniknout těžaři (17.12.2025)
- Soud ve Švédsku pozastavil odstřel vlků plánovaný pro rok 2026 (16.12.2025)

Tweet



