Ovoce a zelenina snižují riziko rakoviny u nekuřáků
05.05.2009 | Týden
Snědení 600 gramů ovoce a zeleniny denně snižuje riziko rakoviny tlustého střeva u nekuřáků, ale zřejmě ho zvyšuje u kuřáků. Podle agentury AFP se to uvádí v celoevropské studii, která byla zveřejněna v Nizozemsku. Neplyne prý z toho ale, že kuřáci by ovoce a zeleninu neměli jíst - měli by přestat kouřit.
"Zdá se, že lidem, kteří jedí hodně ovoce a zeleniny, hrozí ve srovnání s těmi, kdo to nedělají, o 20 až 25 procent menší nebezpečí, že onemocní rakovinou tlustého střeva. Platí to ale jen u těch, kteří nekouří. Vypadá to, že u kuřáků hojné požívání ovoce a zeleniny toto riziko naopak zvyšuje," uvádí Nizozemský ústav pro zdraví a životní prostředí (RIVM), který studii koordinoval.
"Nebylo by ale správné z toho vyvodit, že když člověk kouří, měl by přestat jíst ovoce a zeleninu. Správný závěr naopak je ´Prosím, přestaňte kouřit´," řekl AFP ředitel centra RIVM pro zdraví a výživu Hans Verhagen. Paradoxní rozdíl v působení ovoce a zeleniny na kuřáky a nekuřáky prý zatím nebylo možné uspokojivě vysvětlit.
V průzkumu, který ústav koordinoval, byly po dobu osmi let studovány vztahy mezi výživou a rakovinou u 520 000 lidí v deseti evropských zemích.
Další články v kategorii Ekologie
- ČSÚ: Chráněná území v Plzeňském kraji tvoří téměř pětinu z celkové rozlohy kraje (31.03.2026)
- Studie zmapovala infrastrukturu CHKO Soutok, čeká se růst návštěvnosti (31.03.2026)
- Na seznam chráněných zvířat přibylo čtyřicet druhů. Včetně sovy Harryho Pottera (31.03.2026)
- Je nutné změnit systém emisních povolenek a zabránit negativním dopadům na český průmysl, ceny energií i domácnosti, řekl v Evropském parlamentu ministr Červený (30.03.2026)
- Na podporu energetických úspor ve veřejných budovách míří z OPŽP další 1,7 miliardy korun (27.03.2026)
- Nejhorší vzduch je v Pákistánu a Bangladéši. Česko je na tom průměrně (26.03.2026)
- Majitelé domů dostanou kompenzaci za přípravu projektů k loňské Nové zelené úsporám (25.03.2026)
- V NP Podyjí léta bojují s invazním akátem, rostou ho tam ale stále tisíce kusů (24.03.2026)
- Spravedlivá transformace mění Třinec: vzniká výzkumné centrum pro cirkulární ekonomiku za téměř 2 miliardy korun (13.03.2026)
- Polovina skládek loni porušila předpisy. Problémem jsou i baterie, hrozí požáry (13.03.2026)

Tweet



