Park oživí revitalizace a možná i slavíci
08.05.2009 | Jihlavské noviny - Vysočina
Zámecký park v Telči se možná stane místem, kam budou milovníci přírody jezdit za tlukotem slavíků.
Zdaří–li se drobného ptáka s okouzlujícím zpěvem přilákat, záleží i na revitalizaci parku, která je podle kastelána telčského zámku Bohumila Norka údajně „na spadnutí.“ Podle ornitologů je zámecký park v Telči upravený jako odpočinková zóna s trávníky, pěšinkami a vysokými stromy, ale pro ptáky není příliš vhodný.
„Park je vhodný k procházkám lidí. Ptákům moc nevyhovuje, protože má jen vysoké stromové patro a keřové patro zcela chybí. Ptáci typu pěnice jsou třeba zcela závislí na keřovém patře,“ přiblížil spolupracovník kroužkovací stanice Národního muzea v Praze a zkušený jihlavský ornitolog amatér Miroslav Čutka.
Oteplování bude mít vliv i na ptačí druhy
„Nevylučujeme, že by se tu mohli objevit a zahnízdit slavíci. V minulosti máme záznam o odchytu u Telče a následném okroužkování. Slavíci tu v minulosti zřejmě žili a současné změny klimatu se podílejí na šíření ptáků s vazbou na teplejší podnebí. Je naděje, že slavík osídlí vhodná místa i na Telčsku,“ doplnil znalec s mnohaletou praxí Miroslav Čutka.
Podle kastelána telčského zámku Bohumila Norka je revitalizace parku nevyhnutelná. „Za peníze Evropské unie bychom revitalizovali ve velkém. Připravujeme základní zadání. Na projektu se budou podílet špičkové kapacity včetně výzkumného ústavu v Průhonicích,“ uvedl kastelán.
Další články v kategorii Ekologie
- ČSÚ: Chráněná území v Plzeňském kraji tvoří téměř pětinu z celkové rozlohy kraje (31.03.2026)
- Studie zmapovala infrastrukturu CHKO Soutok, čeká se růst návštěvnosti (31.03.2026)
- Na seznam chráněných zvířat přibylo čtyřicet druhů. Včetně sovy Harryho Pottera (31.03.2026)
- Je nutné změnit systém emisních povolenek a zabránit negativním dopadům na český průmysl, ceny energií i domácnosti, řekl v Evropském parlamentu ministr Červený (30.03.2026)
- Na podporu energetických úspor ve veřejných budovách míří z OPŽP další 1,7 miliardy korun (27.03.2026)
- Nejhorší vzduch je v Pákistánu a Bangladéši. Česko je na tom průměrně (26.03.2026)
- Majitelé domů dostanou kompenzaci za přípravu projektů k loňské Nové zelené úsporám (25.03.2026)
- V NP Podyjí léta bojují s invazním akátem, rostou ho tam ale stále tisíce kusů (24.03.2026)
- Spravedlivá transformace mění Třinec: vzniká výzkumné centrum pro cirkulární ekonomiku za téměř 2 miliardy korun (13.03.2026)
- Polovina skládek loni porušila předpisy. Problémem jsou i baterie, hrozí požáry (13.03.2026)

Tweet



