Proč nevypalovat suchou trávu
23.03.2012 | SVS ČR
Přestože jsou zkušenosti s vypalováním starých porostů trávy, plevelů či náletových dřevin, většinou tristní, stále je možné se s nezodpovědnými lidmi setkat. Nejčastěji se jako argumentu proti pálení používá, že se oheň může rozšířit na další porosty, například les, mohou se vznítit i budovy, dokonce může utrpět škodu i sám „palič“.
Ale snadnost, jak se zbavit takového množství nechtěného materiálu je tak svůdná. Když takového člověka neodradí ani to, že jde o činnost zákonem zakázanou a hrozí vysoké pokuty, (desetitisíce fyzické osobě a statisíce právnické osobě), snad by mohla od pálení odradit ohleduplnost k živým tvorům. To znamená uvědomit si, kolik živočichů v takovém případě může nalézt a nalezne smrt v plamenech. A nejde jen o „jakýsi pouhým okem téměř neviditelný hmyz“, ale i o ptactvo, drobné savce a leckdy i o ty větší.
Není lepší použít ručního nářadí, jako hrábí, či na větší ploše nějaké techniky a získanou hmotu kompostovat? A když spálit, tak je třeba vždy takovouto činnost nahlásit hasičům, obci a vždy respektovat jejich pokyny!
Jako argument proč nepálit lze také uvést, že nový porost po vypálení nebude lepší. Místo žádoucích druhů trav totiž porostou mnohem odolnější a nežádoucí plevele.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS
Další články v kategorii Ekologie
- Na podporu energetických úspor ve veřejných budovách míří z OPŽP další 1,7 miliardy korun (27.03.2026)
- Nejhorší vzduch je v Pákistánu a Bangladéši. Česko je na tom průměrně (26.03.2026)
- Majitelé domů dostanou kompenzaci za přípravu projektů k loňské Nové zelené úsporám (25.03.2026)
- V NP Podyjí léta bojují s invazním akátem, rostou ho tam ale stále tisíce kusů (24.03.2026)
- Spravedlivá transformace mění Třinec: vzniká výzkumné centrum pro cirkulární ekonomiku za téměř 2 miliardy korun (13.03.2026)
- Polovina skládek loni porušila předpisy. Problémem jsou i baterie, hrozí požáry (13.03.2026)
- Liberecký kraj podpoří monitoring velkých šelem i projekty geoparků (11.03.2026)
- Pěstitelé asi budou evidovat užití přípravků k ochraně rostlin elektronicky (11.03.2026)
- Vědci objevili vakoveverky s bizarně dlouhými prsty. Pokládali je za vyhynulé (11.03.2026)
- Efektivní, udržitelná a lépe cílená – nová etapa podpory z programu Nová zelená úsporám 2026+ (11.03.2026)

Tweet



