Nová výstava přiblíží práci lesníků – vyprávěním, hrou a zážitkem

Od pátku 29. června se na výstavě Lesníkův rok mohou návštěvníci Národního zemědělského muzea v Praze na Letné seznámit s tím, jak lesníci pečují o les. Lesní labyrint, poznávací hry, dílnu i kancelář lesníka – to vše najdou na zážitkové výstavě vytvořené společně s Lesy České republiky a uměleckým spolkem mamapapa.

Lesnická práce není lehká a nemůže ji dělat každý, je to služba lesu. Lesníci byli první, kteří vyznačovali a ponechávali svému vývoji pralesy a rezervace, a také věděli, jakou měrou má být les hospodářským pro potřeby společnosti. Lesníci po generace spravují státní i soukromé lesy a předávají je svým následovníkům v tom nejlepším možném stavu. Na nové interaktivní výstavě Lesníkův rok se návštěvníci blíže seznámí s jednou typickou lesnickou prací pro každé roční období. Jaro patří zalesňování, léto ochraně lesa, podzim semenářství a zima těžbě. Součástí výstavy jsou kromě sbírkových předmětů také kancelář lesníka, lesní labyrint, poznávací hry z přírodních materiálů či dřevěné stavebnice. Obsah výstavy každému návštěvníkovi přiblíží vypravěč – průvodce výstavou.  „Výstava Lesníkův rok dětem i dospělým nabízí nové formy poznání a zábavy. Navíc se sousední expozicí Myslivost vytváří logický celek, takže návštěvníci mohou tento obor vnímat v širších souvislostech a zjistit, jak nepostradatelnou součástí našich životů je,“ říká ministr zemědělství Miroslav Toman.

Na výstavě byly použity výhradně české výrobky a produkty dřevozpracujících společností – od akustických panelů až po školní truhlářské hoblice. Pracovalo se s minimalistickým výtvarným pojetím a celou výstavou se vine na první pohled jednoduché sdělení: Lesnictví není pouze těžba dřeva. „Naším cílem je prezentovat současné lesnictví. Dnešní revírník pracuje s moderní technikou, laserovými dálkoměry, GPS, geoinformačními systémy, má k dispozici moderní SUV či výpočetní techniku,“ říká Tomáš Pospíšil, generální ředitel pověřený řízením státního podniku Lesy České republiky. „I tak je to stále především práce s přírodou a v přírodě,“ dodává. 

Výstava je další v řadě úspěšných výstavních projektů spolku mamapapa, který se snaží zobrazit vlastní pojetí interaktivity, setkávání s návštěvníky muzea nad příběhy českého lesnictví. Autoři výstavy chápou interaktivitu v té „nejdřevnější“ podobě, tj. jako kombinaci vyprávění příběhů, hry a improvizace, se zábavou se snoubí poznání a osvěta lesnického oboru. Spolek mamapapa se věnuje zejména propojení role umělce, odbornosti a vzdělání, což je patrné ve třech předchozích úspěšných výstavách (LES, recykLES a Les pramenů příběhy lesů)v Národním zemědělském muzeu i na nové výstavě Lesníkův rok. Návštěvník tu nenajde dotykové obrazovky ani vysvětlující texty, zato jej pohltí atmosféra dokreslující téma a jeho umělecké transpozice. To nejdůležitější je ukryto v zážitcích, fantazii a hře, kterou s každým návštěvníkem rozehrává vypravěč-průvodce. Vypráví příběhy, předává obsah expozice, improvizuje dle věku a složení návštěvnické skupiny.

Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze další pobočky – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice. V pražské budově jsou k vidění expozice Zemědělství, Jede traktor, Rybářství, Myslivost, Voda v krajině, Gastronomie, Laboratoř ticha či Život – střešní  zahrada. Prostor pro zdokonalování kulinářských dovedností nabízí gastrostudio, milovníci umění ocení výstavu obrazů realisticky orientovaných malířů ze Šrobárovy sbírky.

 

Více na www.nzm.cz.

 

Jitka Taussiková

tisková mluvčí

Národní zemědělské muzeum

Tel.: 604 867 970       

tiskove@nzm.cz

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info