Dobré zprávy z Moravy. Ledoví muži révu ušetřili, kvést by mohla za 20 dní
18.05.2020 | peprconsulting.cz
Předpověď meteorologů, která varovala před mrazivými teplotami během svátků tzv. ledových mužů, se na Moravě nevyplnila. Teploty ve vinicích se udržely nad nulou, a tudíž nezpůsobily vážnější škody. Problémem dál zůstává sucho. Ohlášené mrazy do vinic prozatím nedorazily. Nejnižší naměřená teplota v květnu byla 2 °C a podle odhadů vinařů by nemělo mrznout ani v dalších dnech.
Mnohem více vinaře trápí trvalé sucho. V dubnu byly srážky prakticky nulové a stav vody v půdě nezlepšily ani deště minulých dní. „Jsme rádi za každou kapku vody, ale srážky posledních dnů vláhový deficit určitě nenahradí. Je znát, že se nacházíme ve srážkovém stínu. I když v Čechách pršelo, na Moravě spadlo přibližně 12 milimetrů srážek, což je velmi málo,“ říká vinohradnický manažer skupiny BOHEMIA SEKT Josef Svoboda.
K obvyklým květnovým povinnostem vinaře, mezi které patří čištění kmínků od nežádoucích výhonů a stavby opěrných konstrukcí a plotů pro révu, častěji přibývá i závlaha. Zalévat se musí mladé rostliny, které by se bez dostatku vláhy neujaly.
Květ révy očekávají za 20 dní
Z hlediska teplot se letošní rok prozatím velmi podobá loňskému. Vinaři proto očekávají, že podobně jako vloni vykvete réva v první polovině června. „Jako vinaři si musíme zvykat na nový kalendář. Zatímco před deseti lety bylo obvyklé, že réva kvetla okolo 20. června, v posledních letech to bývá i o 2 až 3 týdny dřív,“ říká Svoboda.
Kontakt:
Michaela Vrbová
PR manager, PEPR Consulting
vrbova@peprconsulting.cz
+420 737 755 094
Další články v kategorii Venkov
- Ministerstvo zemědělství poskytne v příštím roce 50 milionů korun na opravy kulturních prvků venkova. Zvýšilo maximální výši dotace na projekt (04.12.2025)
- Španělsko čelí africkému moru prasat, EU vyzývá k rychlým opatřením (03.12.2025)
- Pardubice plánují obnovu rybníčku Netušílek, měl nejvíc druhů obojživelníků (01.12.2025)
- Veterináři si stěžují na rozpočet. Poslední kapkou byla slintavka (01.12.2025)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo jednotné enviromentální stanovisko pro hlavní stavbu vodního díla Nové Heřminovy (01.12.2025)
- SVS upozorňuje na nadlimitní množství olova v krmivu pro zájmová zvířata (29.11.2025)
- Ročenka Vodovody a kanalizace 2024: K pitné vodě z vodovodů mělo přístup 95 % obyvatel, investice do infrastruktury významně vzrostly (28.11.2025)
- Základní škola se na dva dny promění v prales plný žab, želv a chameleonů (28.11.2025)
- Bobři působí škody v Karlových Varech (27.11.2025)
- Domy přírody přivítaly na půl milionu návštěvníků (26.11.2025)

Tweet



