Soud začal projednávat obžalobu z nevhodného chovu zvířat v Kletečné

Před pelhřimovským okresním soudem dnes zazněla obžaloba Ladislava Váni a jeho partnerky Jany Svatošové. Oba jsou obvinění z chovu zvířat v Kletečné na Pelhřimovsku v nevhodných podmínkách a Váňa i z neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy. U prvního činu je trestní sazba až jeden rok, u druhého až tři roky. U soudu dnes vypovídala jen Svatošová, s obžalobou nesouhlasí. Hlavní líčení bude pokračovat 6. května výslechem svědků.

Z chovu v Kletečné loni město Humpolec ve spolupráci s policií a Českou inspekcí životního prostředí odvezlo přes 100 drobných zvířat, zůstalo tam 20 šelem.

Podle obžaloby neměla zvířata v Kletečné dostatečně velké výběhy a voliéry, které byly znečištěné výkaly a zbytky zkažené potravy. U šelem chovatelé nezabránili páření.

Svatošová dnes před soudem řekla, že s obžalobou nesouhlasí. Uvedla rovněž, že se snažila a snaží dát administrativní záležitosti kolem chovu do pořádku. Řekla, že u chovaných šelem může zprávami od veterinářů doložit, že jsou zdravé.

Váňa se nedostavil, podle soudu ale souhlasil s hlavním líčením v jeho nepřítomnosti. Sdělil také, že využívá svého práva a odmítá vypovídat.

Ve zvěřinci v Kletečné město Humpolec loni v srpnu zabavilo 108 zvířat, byly to hlavně sovy a další druhy dravců, dále fretky, nutrie, lišky, mýval či nosál. Ve zvěřinci zůstalo dvacet šelem, které není kam umístit. Mluvčí humpolecké radnice Jiří Aujezdský tehdy řekl, že chov byl problematický delší dobu. Ve zvěřinci zůstalo 16 tygrů ussurijských, dva lvi a dvě pumy americké. Kletečná je místní částí Humpolce.

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info