V Litoměřicích začal veletrh Tržnice Zahrady Čech, zájem je o stromky

Na litoměřickém výstavišti Zahrada Čech dnes začal jarní pěstitelský veletrh. Hloučky lidí stály v mraze před bránou ještě před otevřením. Prodejci nabízejí tradiční sortiment jako jsou stromky, keře, cibule, květiny, skalničky. Návštěvníci se zajímají i o kiwi, fíky a další dříve exotické ovocné stromky. Pětatřicátý ročník jarní prodejní výstavy bude otevřen do neděle, denně od 09:00 do 17:00.

 

Součástí vybavení prodejců jsou oproti minulým ročníkům různé plachty a fólie na rostliny a dřeviny. Kvůli nočním mrazům je na noc zakrývají. Na výstaviště se sjížděli už od pondělí. "Máme 300 prodejních míst, většina vystavovatelů jezdí každý rok. Jsou z celé České republiky, ale také z Polska a Slovenska," řekla ČTK Michaela Mokrá, ředitelka Městských kulturních zařízení, pod které výstaviště patří.

Z Mlékovic u Kouřimi přivezl dnes časně ráno ovocné stromky, angrešty či jahody Josef Pazdera. "Jezdíme už třicet let, tak věříme, že i letos budou zákazníci spokojeni," řekl ČTK. Lidé podle něj vítají, že rostliny a stromky jsou vypěstované v České republice, v místních klimatických podmínkách. Na zimu, která ráno v Litoměřicích byla, jsou prý zvyklí. "Nicméně manželka si vzala dvoje kalhoty a máme teplé zimní bundy," uvedl. Připraveni jsou i prodejci, kteří přijeli ze Vsetína. Nabízejí ovocné stromky, růže, bylinky, jahody i třeba fíky. "V poslední době je po ovocných dřevinách větší poptávka. A kiwi a fíky sice nabízíme už 40 let, ale teprve teď jsou více oblíbené. Lidé si vyzkoušeli, že stromy nezmrznou a plody jsou chutné," řekla ČTK prodejkyně.

Mezi prvními návštěvníky byla i rodina z Benešova nad Ploučnicí. "Jezdíme tradičně na otevření, letos si chce mamka koupit nějaké ovocné stromky," řekla ČTK Pavlína. V nabídce mají prodejci i velikonoční zboží. Velikonoční je i doprovodný program. Novinkou jsou workshopy v pavilonu A. Pro návštěvníky jsou zdarma, kvůli omezené kapacitě je nutné si místo rezervovat.

Loni prošlo Tržnicí Zahrady Čech bezmála 20.000 návštěvníků. Předtím se dva roky jarní veletrh kvůli pandemii koronaviru nekonal. Návštěvnost v roce 2022 byla zhruba na 60 procentech oproti roku 2019. "Rádi bychom loňskou návštěvnost překonali, ale budeme spokojeni, pokud přijde alespoň stejný počet lidí," uvedla Mokrá. Za vstupenku zaplatí dospělí 150 korun, děti a důchodci 120 korun.

Autor: ČTK

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info