Evropa ustupuje od chovů kožešinových zvířat

Úplný zákaz komerčního chovu kožešinových zvířat nebo alespoň stanovení takových standardů, na jejichž základě by se takový chov nevyplatil, je cílem organizace Svoboda zvířat. Agris o tom dnes informoval Tomáš Popp z této organizace.

Celá řada prací významných zoologů totiž podle Poppa "již mnohokrát došla k závěru, že kožešinová zvířata, která všechna náleží k nedomestikovaným a tudíž špatně podmínkám zajetí přizpůsobivým druhům, jsou při komerčním způsobu chovu vystavována takovým zátěžím, které je prokazatelně poškozují". "V zemích, kde existuje právní ochrana zvířat,

tyto způsoby chovu již ve své podstatě hraničí s týráním zvířat," konstatoval Popp.

Země Evropské unie proto podle jeho údajů od komerčního chovu kožešinových zvířat pozvolna ustupují. V Rakousku již došlo k úplnému zákazu, regionálně se nesmí komerčně chovat kožešinová zvířata ve spolkových zemích Hesensko a Bavorsko. V Nizozemí je zakázán chov lišek a činčil, na spadnutí je zákaz komerčního chovu norků. V Anglii se úplný zákaz připravuje na rok 2003.

Na tzv. kožešinových farmách mají tato zvířata podle Poppa podmínky, které jsou ovlivněny především nízkou ekonomickou a pracovní náročností a přitom naprosto ignorují některé jejich zcela základní životní potřeby. "Životní pohoda - často dnes vyjadřovaná anglickým slovem welfare - těchto zvířat, je tak velmi zanedbána," konstatoval Popp.

Standardy, které považují ochránci zvířat za přijatelné, uplatňuje ve své legislativě z evropských zemí pouze Švýcarsko. "Například plocha pro chov jednoho páru lišek je stanovena na 20 metrů čtverečních, u nás je to však pouze 1,5 metru," informoval Popp.

Mezi faremně chovaná kožešinová zvířata patří dnes především norek americký, činčila vlnatá, liška polární a liška stříbrná.

Pro účely získávání kožešin je každoročně odchováno a usmrceno okolo 30 milionů zvířat.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info