Mimořádná veterinární opatření v souvislosti s výskytem onemocnění klusavkou
08.01.2002 | MZe ČR
Ministr zemědělství Jan Fencl dnes po zasedání Ústřední nákazové komise vyhlásil mimořádná veterinární opatření v souvislosti s výskytem jednoho případu onemocnění klusavkou ovcí. Toto onemocnění, které není přenosné na člověka, bylo identifikováno u potomka dovezené ovce z Holandska masného plemene texel v chovu ing. Zdeňka Štěpánka na Ústeckoorlicku.
Mimořádná veterinární opatření nařizují utracení klinicky nemocných zvířat a jejich potomků. V tomto případě se jedná o jednoho potomka nemocné ovce.
Dotyčný chov, stejně jako chovy, kam směřovala odsud plemenná zvířata, bude od 8. 1. 2002 tzv. uzavřen. To znamená, že se povoluje přemísťovat zvířata pouze do chovů se stejnou nákazovou situací nebo na porážku. Přitom je nutné zdůraznit, že v tomto případě je domácí porážka zvířat starších 12 měsíců možná jen na jatkách. Všechny dotyčné chovy budou minimálně každé 3 měsíce kontrolovány inspektory příslušných okresních veterinárních správ; toto opatření, stejně jako "uzávěra" těchto chovů bude platit do odvolání. Všechna zvířata uhynulá a utracená starší 12 měsíců a normálně poražená nad 18 měsíců z výše uvedených chovů budou na náklady státu testována na klusavku.
V případě zjištění dalšího případu pak bude dotyčné zvíře spáleno a další kroky organizuje příslušná okresní veterinární správa.
Další články v kategorii
- Ve velkochovu slepic na Havlíčkobrodsku veterináři potvrdili ptačí chřipku (21.12.2025)
- Provozovateli jatek v Holešově meziročně vzrostl čistý zisk a také tržby (20.12.2025)
- Státní veterinární správa začala ode dneška kontrolovat prodeje živých kaprů (19.12.2025)
- Španělské úřady prověřují, zda africký mor prasat neunikl z tamní laboratoře (19.12.2025)
- Ve Stálkách na Znojemsku postaví zemědělci šest nových hal pro chov brojlerů (19.12.2025)
- Dohoda EU s Mercosurem o obchodu se odkládá na leden, uvedla von der Leyenová (19.12.2025)
- Park České Švýcarsko plánuje nové projekty, chce nové návštěvnické centrum (19.12.2025)
- Německo a Španělsko vyzvaly lídry EU k podpoře dohody s Mercosurem (19.12.2025)
- Opakované demonstrace zemědělcům dobré jméno neudělají (19.12.2025)

Tweet



