O zavedení nových peněz uvažují i státy, které je dosud odmítaly
01.03.2002 | Hospodářské noviny
Úspěšné zavedení eura oživilo debaty o jeho přijetí i ve třech zemích Evropské unie, které ho dosud odmítaly - Británii, Dánsku a Švédsku.
Svědčí o tom například vstřícný přístup k jednotné měně, který dal minulý týden najevo britský ministr pro evropské záležitosti Peter Hain. "Za několik málo let by se mohlo stát, že Británie bude jedinou zemí Evropy, kde ještě nebude platit euro. A to si nemůžeme dovolit," uvedl v rozhovoru pro francouzský list Le Figaro.
Narážel tak na skutečnost, že vrcholní političtí představitelé dvou dalších zemí EU s vlastní měnou v poslední době vyjádřili ochotu vypsat nové referendum o přistoupení k měnové unii.
Nejsilnějším argumentem zastánců nové měny je stále pokračující globalizace trhů. A vzhledem k jejich provázanosti trhů by mohli velcí exportéři z těchto států utrpět výrazné hospodářské škody.
To však nehraje žádnou roli v uvažování odpůrců eura. Ti se odvolávají hlavně na národní hrdost. "Nedokážeme si představit, že bychom za několik let měli stejné peníze jako Češi či Lotyši," zareagovala na Hainovo prohlášení Kampaň NE euru, ANO libře.
Někteří protivníci jednotné měny jsou také přesvědčeni, že ještě pro její zavedení nenastal správný čas a chtějí vyčkat, jak se uplatní.
Další články v kategorii
- Ve velkochovu slepic na Havlíčkobrodsku veterináři potvrdili ptačí chřipku (21.12.2025)
- Provozovateli jatek v Holešově meziročně vzrostl čistý zisk a také tržby (20.12.2025)
- Státní veterinární správa začala ode dneška kontrolovat prodeje živých kaprů (19.12.2025)
- Španělské úřady prověřují, zda africký mor prasat neunikl z tamní laboratoře (19.12.2025)
- Ve Stálkách na Znojemsku postaví zemědělci šest nových hal pro chov brojlerů (19.12.2025)
- Dohoda EU s Mercosurem o obchodu se odkládá na leden, uvedla von der Leyenová (19.12.2025)

Tweet



