Na záchranu vápnem čeká ještě šest set hektarů kyselé půdy
13.03.2002 | Deník Chomutovska
O průběhu melioračních prací na půdě s lesním porostem v majetku Jirkova se seznámili tamní radní. Práce by měly pokračovat v letošním i příštím roce.
Meliorace, tedy opatření k lepšímu využití půdy, probíhají celoplošně a jsou hrazeny z prostředků ministerstva životního prostředí a programu Phare. "Jde o známé problémy s nežádoucím zatížením půdy kyselostí z exhalací," vysvětlil místostarosta Jiří Leitner s tím, že nejúčinnější se zatím ukázalo vápnění. "Za poslední dva roky proběhla meliorace na devíti stech čtyřiceti hektarech naší půdy, na další dva roky jí pak zbývá zvápnit ještě šest set hektarů. Zhruba polovina by měla být hotova ještě letos."
Na vápnění se podílejí Lesy České republiky společně s městy a velkými vlastníky. "Je realizováno letecky, na nových výsadbách je ale vápno rozhazováno i ručně," dodal k tomu na závěr Leitner.
Další články v kategorii
- Letos se objevilo ve velkochovech deset ohnisek ptačí chřipky, stejně jako loni (22.12.2025)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo poslední Věstník v roce 2025 (22.12.2025)
- Zvěřina ze střediska na Mostecku táhne, zájem je o divočáka na guláš (22.12.2025)
- Peněženku moc nešetří, čas ale ano. Češi cukroví čím dál víc kupují (22.12.2025)
- Předvánoční víkend někteří věnují uzení masa (22.12.2025)
- Uhlíkově negativní zemědělství: Jak ho můžeme dosáhnout v českých podmínkách? (22.12.2025)
- Rybáři rozvážejí ze sádek v Chropyni desítky tun kaprů pro vánoční trh (22.12.2025)
- Na Vánoce přijde sníh a mráz (22.12.2025)
- Umělé vánoční stromky zůstaly v menšině. Většina je od soukromých pěstitelů (22.12.2025)
- Mléčné výrobky snižují riziko demence. Vědci sestavili seznam vhodných produktů (22.12.2025)

Tweet



