Většina zemědělců v Nizozemí nevyužívá dotace
12.04.2002 | Agris
Zhruba 60 procent zemědělců v Nizozemí nevyužívá dotace směřující na jejich podporu. Informoval o tom dnes místopředseda zemědělského výboru parlamentu Jaroslav Pešán s odkazem na vyjádření nizozemského ministra zemědělství Laurensena Jana Brinkhorsta, který byl počátkem tohoto týdne na návštěvě ČR.
Brinkhorstova informace přitom potvrzuje v ČR nepříliš známou skutečnost, že zemědělci v EU se dělí v zásadě na "dva druhy". Část zemědělců využívá štědré dotační programy EU, ovšem při jejich čerpání musí splnit celou řadu podmínek a podstoupit množství následných kontrol využití těchto prostředků. Druhá část zemědělců nehodlá podstupovat složité byrokratické procesy a dotace raději nečerpá.
Podle Brinkhorsta se navíc bude po roce 2006, do kdy je schválen stávající rozpočet EU, dotační podpora cen a trhu snižovat. "Politika EU se více zaměří na restrukturalizaci zemědělství a rozvoj venkova," prohlásil v pondělí nizozemský ministr.
Další články v kategorii
- Pivovar Strakonice prodal meziročně více piva, letos investoval i do automatizace chlazení (25.12.2025)
- ČSÚ: Živý kapr letos stojí 126,23 koruny za kilogram, mírně víc než loni (24.12.2025)
- Udělejme z krmení zvěře vánoční zvyk, který opravdu pomůže (23.12.2025)
- Vláda souhlasí se záměrem obnovit daňové zvýhodnění vína, zákon připraví vlastní (23.12.2025)
- Čína zavádí vysoká cla na mléčné výrobky z EU, podle Bruselu neoprávněně (23.12.2025)
- Proč jedle neopadá a smrk je historicky králem českých Vánoc? (23.12.2025)
- Mýty italské kuchyně. Historik bourá legendy o ikonických pokrmech, čelí výhrůžkám (23.12.2025)
- Pavel Vacek: Kapr je jednička, sváteční polévky střídáme (23.12.2025)
- Potravinářská inspekce zjistila v tržní síti masné konzervy z dovozu falšované sníženým obsahem masa a s nedeklarovaným alergenem (23.12.2025)
- Babiš vloží Agrofert do fondu RSVP Trust (23.12.2025)

Tweet



