Obliba vína snižuje konzumaci destilátů
15.04.2002 | Hospodářské noviny
Spotřeba destilátů v Česku bude napříště stagnovat, nebo dokonce mírně klesat, míní prezident Unie výrobců lihu a lihovin Vladimír Steiner. Na vině je podle něj motorismus a také větší příklon lidí k pití vína.
hn: Budete apelovat na spotřebitele, aby omezili jízdy autem a pili méně vína?
Snad nemusím zdůrazňovat, že tak to míněno není. Ale oba faktory skutečně spotřebu lihovin v příštích letech ovlivní. U vína mi ovšem opravdu vadí, že oproti lihovinám není zatíženo žádnou spotřební daní. V zahraničí daň u vína je. Takže vinaři mají oproti nám podstatnou výhodu. Předpokládám, že po vstupu do Evropské unie se i tohle upraví.
hn: Tím nejhorším, co škodí tuzemskému lihovarnictví, je však rozsáhlý černý trh. Dá se i za těchto okolností tvrdit, že je váš obor na vstup do Evropské unie připraven?
S černým trhem musíme bojovat sami důslednou kontrolou a postihy, příslušnou legislativu už na to máme. Většina firem je na velmi dobré úrovni, nemusí se před zahraniční konkurencí stydět. Důležité ovšem je, že unie dobře hodnotí připravenost našeho trhu na rozšíření, jeho otevřenost. Máme také již uzavřena jednání s Bruselem například kvůli používání různých domácích značek - viz třeba tuzemský rum.
hn: Není zrovna obvyklé, aby se domácí podnikatelé radovali z toho, že zahraniční obchod v jejich oboru je liberalizován...
Na jednu stranu to opravdu příjemné není. Vycházíme unii vstříc a snižujeme dovozní bariéry. Import také proto loni meziročně stoupl o dvacet procent, zatímco náš vývoz lihovin jen o tři procenta. Na stranu druhou nás právě tento tlak nutí zefektivňovat výrobu.
hn: Odborníci soudí, že leckteré potravinářské obory, například mlékárenství, masný průmysl, ale třeba i pivovarnictví, čeká ještě značné zeštíhlení. Jinými slovy, spousta společností asi nepřežije, další se spojí. Producentům lihovin se tento proces vyhne?
Skutečně dramatický vývoj nečekám, situace je celkem stabilizovaná. V konkursu jsou teď myslím jen dvě firmy, Hobé Pardubice a Likérka Dolany. Možná je někdo koupí nebo se časem budou některé firmy propojovat, ale asi nic více.
hn: Po odstranění potíží s černým trhem tak pro naše producenty nastane zlatá doba bez problémů?
Potíže by se mohly objevit u naší nejdůležitější suroviny, lihu. Jeho cena je pro nás pochopitelně rozhodující. V zahraničí je ovšem lihu v současné době přebytek. Až se trh vstupem do unie zcela uvolní, mohou jej sem zahraniční firmy začít vozit nejprve velice levně, ovládnout trh a pak pochopitelně zdražit.
Líh se dělá z melasy, získané při výrobě cukru. Firmy, které vlastní spolu s cukrovarem i lihovar, tak mají poměrně strategické postavení. A v Česku se snaží většinu cukrovarů ovládat zahraniční vlastníci už teď. Takže uvidíme, dopad na budoucí vývoj cen lihovin se jistě vyloučit nedá. Nechci o cenách spekulovat, ovlivní je určitě i nový zákon o spotřebních daních.
Další články v kategorii
- Pivovar Strakonice prodal meziročně více piva, letos investoval i do automatizace chlazení (25.12.2025)
- ČSÚ: Živý kapr letos stojí 126,23 koruny za kilogram, mírně víc než loni (24.12.2025)
- Udělejme z krmení zvěře vánoční zvyk, který opravdu pomůže (23.12.2025)
- Vláda souhlasí se záměrem obnovit daňové zvýhodnění vína, zákon připraví vlastní (23.12.2025)
- Čína zavádí vysoká cla na mléčné výrobky z EU, podle Bruselu neoprávněně (23.12.2025)
- Proč jedle neopadá a smrk je historicky králem českých Vánoc? (23.12.2025)
- Mýty italské kuchyně. Historik bourá legendy o ikonických pokrmech, čelí výhrůžkám (23.12.2025)
- Pavel Vacek: Kapr je jednička, sváteční polévky střídáme (23.12.2025)
- Potravinářská inspekce zjistila v tržní síti masné konzervy z dovozu falšované sníženým obsahem masa a s nedeklarovaným alergenem (23.12.2025)
- Babiš vloží Agrofert do fondu RSVP Trust (23.12.2025)

Tweet



