Rodina Fenclů si půdu ponechá
25.04.2002 | Hospodářské noviny
Pozemkový fond potrestá kvůli kauze ministra zemědělství úředníky.
Výkonný výbor Pozemkového fondu včera potvrdil, že v převodu pozemků na rodinu ministra zemědělství Jana Fencla sice úředníci fondu chybu udělali, ale pozemky přesto rodině zůstanou.
Dozorčí rada fondu přitom před měsícem prohlásila, že ve Fenclově kauze byly předpisy porušeny ve čtyřech závažných případech.
"Trváme na tom, aby se ministr výboru zodpovídal z konfliktu zájmů," uvedl člen rady František Novák. Jan Fencl je totiž také předsedou prezídia Pozemkového fondu.
Výbor fondu včera konstatoval, že v případě převodu a směny pozemků na Hodonínsku, o něž žádala ministrova rodina, došlo k "porušení pracovních postupů závazných pro zaměstnance fondu, protože žadatelé nedoložili, že hlavním zdrojem jejich příjmů bylo provozování zemědělské výroby".
Mluvčí fondu Michal Bureš dodal, že "výbor uložil vedoucímu příslušné sekce, aby vůči zaměstnancům fondu, kteří pochybili, vyvodil odpovídající důsledky".
Sám ministr Fencl nedávno prohlásil, že činnost fondu v případě svých pozemků neovlivňoval a nevěří, že by úředníci chybovali, ale "pokud by se pochybení zjistilo, pak je třeba z toho vyvodit důsledky".
Kteří úředníci a jak mohou být potrestáni, výkonný výbor fondu nebyl schopen říci. Čtyřem z pěti členů dozorčí rady, která na Fenclův případ upozornila, vypršel pětiletý mandát členství v radě tento týden. "Já už nejsem oprávněn se k tomu vyjadřovat," prohlásil včera bývalý předseda rady, šéf zemědělského výboru sněmovny Jaroslav Palas (ČSSD).
Nová dozorčí rada zatím není funkční, má jen tři členy a je bez předsedy. Zbývající členové budou zvoleni v příštích týdnech.
"Konflikt zájmů ministra Fencla je naprosto zřetelný. Plnou vahou se zasadíme o to, aby v budoucnu kdokoliv z vrcholných představitelů fondu nemohl převody půdy uskutečňovat. Když říkám, že je to nemravné, tak si za svými slovy plně stojím," říká jeden z nově zvolených členů dozorčí rady fondu, poslanec Jiří Drda (ODS).
Další články v kategorii
- Ceny potravin v roce 2026: Levné máslo a brambory, zdraží káva či kakao (26.12.2025)
- Pivovar Strakonice prodal meziročně více piva, letos investoval i do automatizace chlazení (25.12.2025)
- ČSÚ: Živý kapr letos stojí 126,23 koruny za kilogram, mírně víc než loni (24.12.2025)
- Udělejme z krmení zvěře vánoční zvyk, který opravdu pomůže (23.12.2025)
- Vláda souhlasí se záměrem obnovit daňové zvýhodnění vína, zákon připraví vlastní (23.12.2025)
- Čína zavádí vysoká cla na mléčné výrobky z EU, podle Bruselu neoprávněně (23.12.2025)
- Proč jedle neopadá a smrk je historicky králem českých Vánoc? (23.12.2025)
- Mýty italské kuchyně. Historik bourá legendy o ikonických pokrmech, čelí výhrůžkám (23.12.2025)
- Pavel Vacek: Kapr je jednička, sváteční polévky střídáme (23.12.2025)
- Potravinářská inspekce zjistila v tržní síti masné konzervy z dovozu falšované sníženým obsahem masa a s nedeklarovaným alergenem (23.12.2025)

Tweet



