Souhrn událostí předchozího dne - 7.5.2002
08.05.2002 | Agris
Domácí výroba sladu loni klesla o osm procent
Tuzemská produkce sladu vloni meziročně klesla asi o osm procent na 436 tisíc tun. Vývoz přitom byl zhruba 125 tisíc tun, zatímco v předchozím roce to bylo 208 tisíc tun.
Brambory jsou letos třikrát dražší
Více než trojnásobně jsou proti stejnému období loni vyšší ceny, za které zemědělci prodávají konzumní brambory. Nejvíce pěstitelů v dubnu prodávalo brambory za sedm až osm korun za kilogram. Do vyčerpání loňských zásob se ceny snižovat nebudou, naopak v závislosti na ceně dovozu by se mohly i mírně zvýšit. Vyplývá to z šetření Ústředního bramborářského svazu České republiky.
Ovocnáři: Odbyt jablek se v dubnu oživil, moštovat se nebude
Dosud váznoucí odbyt českých jablek v tuzemské obchodní síti se v dubnu oživil. Dřívější prognózy nuceného zmoštování části produkce se tak s největší pravděpodobností nenaplní. Řekl to tajemník Ovocnářské unie Martin Ludvík. Za duben ovocnáři přes obchody prodali 6500 tun jablek, což bylo proti měsíčnímu průměru prvního čtvrtletí o 30 procent více. "Růst je dán hlavně tím, že lidem docházejí vlastní zásoby jablek. Druhým důvodem je slábnoucí dovoz levných jablek z Polska," řekl Ludvík.
MZe chce podpořit nákup půdy až 20 mld.Kč úvěrů ze zvláštní banky
Zhruba 15 až 20 miliard Kč by mohla podle předpokladu ministerstva zemědělství půjčit českým rolníkům na nákup půdy tzv. Garanční rolnická a lesnická banka. Tu chce resort vytvořit z Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF). Peníze na poskytování hypotečních úvěrů by banka získala vydáním hypotečních zástavních listů na domácím trhu, řekl dnes na tiskové konferenci ministr zemědělství Jan Fencl.
Úplné texty zpráv a další události včerejšího dne naleznete v rubrice Zpravodajství - 24 h.
Další články v kategorii
- Ceny potravin v roce 2026: Levné máslo a brambory, zdraží káva či kakao (26.12.2025)
- Pivovar Strakonice prodal meziročně více piva, letos investoval i do automatizace chlazení (25.12.2025)
- ČSÚ: Živý kapr letos stojí 126,23 koruny za kilogram, mírně víc než loni (24.12.2025)
- Udělejme z krmení zvěře vánoční zvyk, který opravdu pomůže (23.12.2025)
- Vláda souhlasí se záměrem obnovit daňové zvýhodnění vína, zákon připraví vlastní (23.12.2025)
- Čína zavádí vysoká cla na mléčné výrobky z EU, podle Bruselu neoprávněně (23.12.2025)
- Proč jedle neopadá a smrk je historicky králem českých Vánoc? (23.12.2025)
- Mýty italské kuchyně. Historik bourá legendy o ikonických pokrmech, čelí výhrůžkám (23.12.2025)
- Pavel Vacek: Kapr je jednička, sváteční polévky střídáme (23.12.2025)
- Potravinářská inspekce zjistila v tržní síti masné konzervy z dovozu falšované sníženým obsahem masa a s nedeklarovaným alergenem (23.12.2025)

Tweet



