Akreditovaná laboratoř musí být nezávislá
19.06.2002 | Agris
Nezávislost laboratoří na zpracovatelských podnicích, ze kterých pocházejí kontrolované produkty, hodlá prověřit Státní veterinární správa ČR (SVS). Informoval o tom dnes tiskový mluvčí SVS Josef Duben.
"Laboratoře, které posuzují zdravotní nezávadnost potravin a chtějí, aby jejich výsledky v určitých případech mohly být využity jako podklad pro rozhodování státního veterinárního dozoru, musejí být akreditované. Akreditaci v tomto případě uděluje Český institut pro akreditaci. Takové laboratoře musejí mimo jiné prokázat i nezávislost, to znamená nezávislost na zpracovatelských podnicích, jejichž výrobky vyšetřují," konstatoval Duben.
Problémů s nezávislostí vyšetřování potravinářských výrobků se týkal i odborný seminář, který pořádala v polovině června Evropská komise v Bruselu, a kterého se zúčastnil také ústřední ředitel SVS Josef Holejšovský. Podle šéfa SVS je nutné vždy dbát na to, aby laboratorní vyšetřování potravin bylo prováděno na vysoké odborné úrovni a v laboratořích, které jsou zcela nezávislé na jejich výrobci.
Další články v kategorii
- Povinné třídění odpadního textilu poškodilo obce a nepřineslo zlepšení (29.12.2025)
- Jak na prevenci respiračních onemocnění (29.12.2025)
- Týden v zemědělství podle Petra Havla – č. 52 (29.12.2025)
- Zvířata mají v zimě méně potravy. Nesprávné přikrmování jim ale může ublížit (29.12.2025)
- Belgičtí mniši, kteří vaří pivo, se stávají ohroženým druhem (29.12.2025)
- Norský start-up vyvinul autonomního robota s umělou inteligencí pro úsporné hubení plevele (29.12.2025)
- Spojení přírody a designu. Bývalá grafička pěstuje 150 druhů jedlých rostlin (29.12.2025)
- Evropská komise chce zavést přísnější pravidla pro dovoz plastů (29.12.2025)
- RADAR: Hory v Česku zasype sníh. Bude větrno, hrozí závěje a náledí (29.12.2025)
- Výrobce dortů Marlenka loni zvýšil tržby, pomohly investice do automatizace výroby (29.12.2025)

Tweet



