Brambory jsou levnější
03.07.2002 | Denik.cz
Rané brambory jsou na pultech k mání za pět až sedm korun za kilogram. Odezněl tak cenový šok z jara, kdy se ceny vyšplhaly až na 20 korun za kilogram. Brambory jsou opět levnou potravinou pro všechny. "To tu už dlouho nebylo," konstatovala mladá maminka při nákupu v pražské tržnici. "Nejsme sice vegetariáni, ale s chutí si brambory s manželem děláme jen tak polité máslem a posypané tvarohem a pažitkou," dodala.
Nízké ceně brambor nahrává hlavně silná korun. Navíc jsou středoevropské trhy doslova zaplaveny levnými ranými bramborami z Itálie, které odmítlo Německo.
"V červnu Italům nahrálo nízké osmiprocentní dovozní clo," sdělil Josef Králíček, tajemník Ústředního bramborářského svazu. Od pondělka se sice zvýšilo na 50 procent, nicméně v červnu se stačilo dovézt 5,5 tisíce tun raných brambor. Obchodníci toho využili a naplnili si sklady.
Domácí pěstitelé se bouří. "Není divu, že moje brambory za víc než čtyři koruny nikdo nechce. Letos na nich prodělám, v příštím roce dám na pole něco jiného," postěžoval si zemědělec z Jindřichova Hradce Jiří Cihlář.
Pěstitelé brambor požadují, aby ministerstvo zemědělství pro příští rok zkrátilo platnost osmiprocentního cla do 5. června.
"Od tohoto data jsou domácí pěstitelé schopni trh plně zásobovat," dodal Králíček. Italy však podle dovozců ani vyšší clo neodradí, mají nadúrodu. "Brambory budou proto levné nejen přes léto, ale i na podzim," informoval jeden z obchodníků.
Za domácí zemědělce se staví agrární komora. "Spotřebitel si libuje, pro zemědělce je to zničující. Stát je nechrání, mohou zkrachovat. Přitom je jasné, že nízké ceny nepřetrvají. Je to jen boj o odbytiště způsobem kdo s koho," uvedl prezident komory Václav Hlaváček.
Další články v kategorii
- Řečtí zemědělci se po vánoční pauze vrací k blokádám silnic a přechodů (28.12.2025)
- Česko chce flexibilitu v zemědělské politice. Může to být ale dvojsečné (27.12.2025)
- Ceny potravin v roce 2026: Levné máslo a brambory, zdraží káva či kakao (26.12.2025)
- Pivovar Strakonice prodal meziročně více piva, letos investoval i do automatizace chlazení (25.12.2025)
- ČSÚ: Živý kapr letos stojí 126,23 koruny za kilogram, mírně víc než loni (24.12.2025)
- Udělejme z krmení zvěře vánoční zvyk, který opravdu pomůže (23.12.2025)
- Vláda souhlasí se záměrem obnovit daňové zvýhodnění vína, zákon připraví vlastní (23.12.2025)
- Čína zavádí vysoká cla na mléčné výrobky z EU, podle Bruselu neoprávněně (23.12.2025)
- Proč jedle neopadá a smrk je historicky králem českých Vánoc? (23.12.2025)
- Mýty italské kuchyně. Historik bourá legendy o ikonických pokrmech, čelí výhrůžkám (23.12.2025)

Tweet



