Nemoc šílených krav - otázky a odpovědi
04.10.2002 | Hospodářské noviny
Co znamená zkratka BSE?
BSE je zkratkou pro bovinní spongiformní encefalopatii, což je označení pro mozkového onemocnění hovězího dobytka. Způsobuje rozklad centrálního nervového systému zvířete. Jde o smrtelnou chorobu.
Může se BSE nakazit člověk?
Vědci považují možnost přenosu BSE na člověka za takřka prokázanou. Lidská forma BSE se projevuje stejně jako u skotu: Neurologickým onemocněním. Lékaři hovoří o nové variantě Creutzfeldt-Jacobovy nemoci. Ta má jinak genetické příčiny, přenáší se i při transplantaci.
Jak se člověk nakazí?
Sní infikované maso. Rizikový je především mozek, mícha, brzlík či slezina. Ve svalovině - tedy například v biftecích - nebyla BSE nikdy prokázána. I v bifteku však může být kousek páteře, ze které se do jídla může nakažená mícha dostat. Nemoc není přenosná z člověka na člověka, vzduchem ani krví se nešíří. Vědci však nevylučují přenos z matky na plod.
Jak BSE onemocní dobytek?
Vědci usuzují, že tuto nemoc působí infekční bílkoviny - priony. Ty jsou nejčastěji obsaženy v centrálním nervovém systému. Pokud se například infikované části mozku či páteře dostanou do krmné směsi jako takzvaná masokostní moučka, může se dobytek nakazit.
Mohou se nakazit psi či kočky?
U koček už byla nemoc registrována, u psů zatím ne.
Další články v kategorii
- Umělé vánoční stromky zůstaly v menšině. Většina je od soukromých pěstitelů (22.12.2025)
- Pivovar Strakonice loni prodal přes 49.000 hektolitrů piva, meziročně více (22.12.2025)
- Dovoz potravin bude rekordní, schodek stoupne na 55 miliard, odhaduje svaz (22.12.2025)
- Souhrn událostí uplynulých dní – 19. – 21.12. 2025 (22.12.2025)
- Ve velkochovu slepic na Havlíčkobrodsku veterináři potvrdili ptačí chřipku (21.12.2025)
- Provozovateli jatek v Holešově meziročně vzrostl čistý zisk a také tržby (20.12.2025)
- Státní veterinární správa začala ode dneška kontrolovat prodeje živých kaprů (19.12.2025)
- Španělské úřady prověřují, zda africký mor prasat neunikl z tamní laboratoře (19.12.2025)
- Ve Stálkách na Znojemsku postaví zemědělci šest nových hal pro chov brojlerů (19.12.2025)
- Dohoda EU s Mercosurem o obchodu se odkládá na leden, uvedla von der Leyenová (19.12.2025)

Tweet



