Zemědělci špatně zaseli, nyní chtějí po vládě miliardy
14.03.2003 | Lidové noviny
Více než dvě miliardy korun. Takový je předběžný odhad škod pomrzlého obilí. Může za to špatný výběr obilovin, které nepřežily letošní holomrazy.
Ještě před zahájením jarních prací čelí zemědělci vážné krizi. Během letošní zimy pomrzla velká část na podzim zasetých obilovin. Nejvíce postižená jsou pole s ječmenem, pšenicí a také s řepkou, na nichž byla zaseta osiva z dovozu. Podle odhadů bude muset být zaoráno více než 100 tisíc hektarů, které bude třeba znovu osít. Osiva je však nedostatek a na jeho nákup nemají zemědělci peníze. O pomoc proto žádají vládu.
Jednou z příčin současného stavu je vedle extrémního počasí i špatný výběr obilovin. Zemědělci ve velké míře zaseli obilí, které má nízkou mrazuvzdornost. V posledních letech totiž zemědělci upřednostňují osiva dovezená ze západní Evropy. Ta jsou sice výnosnější, ale nejsou odolná vůči mrazu, neboť jsou přizpůsobena jiným klimatickým podmínkám. ˝V posledních letech byly teplé zimy a ta osiva byla výhodná, letos na to však zemědělci doplatili. Výběr osiva je přitom rozhodující. Nelze se řídit jen výnosností, je třeba odhadnout národní rizika,˝ říká Pavel Horčička, výzkumný pracovník společnosti Selgen, která se šlechtěním obilovin zabývá. Na tuto chybu doplatili například zemědělci, kteří zaseli francouzskou odrůdu pšenice Appache. ˝Často se nám navíc stává, že dodavatel osiva neuvede, že není mrazuvzdorné,˝ říká Yvonne Urbanová, ředitelka agrární komory ve Znojmě. Veškerá osiva prodávaná v ČR testuje Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský, který výsledky zkoušek každoročně zveřejňuje. Výsledky mají zemědělci k dispozici. ˝V minulosti se sely hlavně české a sovětské odrůdy a nikdy nenastala obdobná situace,˝ říká Horčička. K nejpostiženějším místům patří oblasti střední a jižní Moravy. Postiženo je však 30 až 70 procent většiny zemědělských ploch v České republice. ˝Budeme muset zaorat 30 procent polí pšenice, 40 procent ječmene a 20 procent řepky. Na jaře budeme muset pole znovu osít náhradními plodinami,˝ říká Urbanová.
Parlament: Zemědělcům pomůžeme
Zemědělci na další nákup osiv nemají finance a žádají od státu pomoc ve výši 2,4 miliardy korun. Situací se zabývá prezidium agrární komory, které vyjednává s ministerstvem zemědělství. Šéf resortu Jaroslav Palas zemědělcům přislíbil pomoc. ˝Slíbil, že bude hledat kompenzace,˝ říká předseda agrární komory Václav Hlaváček. O kritické situaci jednají rovněž poslanci a vláda.
Další články v kategorii
- Babiš vloží Agrofert do fondu RSVP Trust (23.12.2025)
- Tento legendární stroj měnil venkov: Příběh nejrozšířenějšího traktoru Evropy (23.12.2025)
- Souhrn událostí uplynulého dne 22. 12. 2025 (23.12.2025)
- Letos se objevilo ve velkochovech deset ohnisek ptačí chřipky, stejně jako loni (22.12.2025)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo poslední Věstník v roce 2025 (22.12.2025)
- Zvěřina ze střediska na Mostecku táhne, zájem je o divočáka na guláš (22.12.2025)
- Peněženku moc nešetří, čas ale ano. Češi cukroví čím dál víc kupují (22.12.2025)
- Předvánoční víkend někteří věnují uzení masa (22.12.2025)

Tweet



