Maso a technologie jdou dohromady
09.04.2003 | Hospodářské noviny
Vedle hi-tech výroby se na Borských polích usídlil i druhý největší masokombinát v ČR (po Kosteleckých uzeninách) - Schneider. Na první pohled není propojení technologií a masa zřejmé, ale vybavení továrny odpovídá minimálně stejně přísným technickým normám jako ta nejsofistikovanější výroba v oblasti počítačové techniky. "Na Borských polích jsme začali stavět v roce 1999. Bylo jasné, že jinde než na průmyslové zóně, která je řešena podle všech evropských parametrů, nemá cenu stavět," popisuje začátky spolumajitel firmy Josef Schneider. Firmu zaujaly jak kompletně zasíťované pozemky, tak i jejich relativně nízká cena - podle města 630 korun za metr čtvereční.
Dosavadní celková investice masokombinátu představuje sto milionů korun, finální náklady na výstavbu mají dosáhnout zhruba čtvrt miliardy. Postavený závod totiž není posledním: "Nedávno jsme dokupovali pozemek pro druhou etapu výstavby," potvrdil šéf společnosti Schneider. Oproti začátkům mu však město tentokrát vyšlo vstříc a nabídlo ještě nižší cenu, než před třemi lety. "Znali nás, věděli, že máme za sebou nějakou historii a jsme významný zaměstnavatel," říká Schneider.
Důvodem ke stavbě nového závodu je stále rostoucí zájem odběratelů. Od roku 1999 plzeňský zpracovatel masa zvýšil obrat zhruba o dvě třetiny, z 1,1 miliardy na 1,7 miliardy korun. Masokombinát, který vyrábí především uzeniny, má vlastní síť prodejen, navíc napojenou na diskontní obchody; je i jedním z hlavních dodavatelů pro hypermarkety.
"Ve chvíli, kdy na český trh vstoupily zahraniční řetězce, se ukázalo, že je lepší mít závod na masnou výrobu postavený podle evropských norem. Velké české podniky mimo nás jsou bývalé staré masokombináty," tvrdí Schneider.
Přestože všechny parametry firmy Schneider odpovídají požadavkům EU, do Unie zatím produkci nevyvážejí - nemají totiž vývozní razítko. "Nevyplatí se nám to, maso kupujeme z jatek, které povolení nemají. Museli bychom je dovážet, a tím bychom zruinovali místní zemědělce," uvádí Schneider. S vývojem na trhu je spokojen a neobává se ani vstupu do Unie. Na konkurenci je prý připraven.
Další články v kategorii
- Pivovar Strakonice prodal meziročně více piva, letos investoval i do automatizace chlazení (25.12.2025)
- ČSÚ: Živý kapr letos stojí 126,23 koruny za kilogram, mírně víc než loni (24.12.2025)
- Udělejme z krmení zvěře vánoční zvyk, který opravdu pomůže (23.12.2025)
- Vláda souhlasí se záměrem obnovit daňové zvýhodnění vína, zákon připraví vlastní (23.12.2025)
- Čína zavádí vysoká cla na mléčné výrobky z EU, podle Bruselu neoprávněně (23.12.2025)
- Proč jedle neopadá a smrk je historicky králem českých Vánoc? (23.12.2025)
- Mýty italské kuchyně. Historik bourá legendy o ikonických pokrmech, čelí výhrůžkám (23.12.2025)
- Pavel Vacek: Kapr je jednička, sváteční polévky střídáme (23.12.2025)
- Potravinářská inspekce zjistila v tržní síti masné konzervy z dovozu falšované sníženým obsahem masa a s nedeklarovaným alergenem (23.12.2025)
- Babiš vloží Agrofert do fondu RSVP Trust (23.12.2025)

Tweet



