Snížení intervencí přinese vyšší konkurenceschopnost
30.06.2003 | Denik.cz
Vítáme snížení cenových intervencí, staneme se konkurenceschopnější. Václav Hlaváček, prezident agrární komory
Jednotlivé členské státy dostaly větší svobodu, aby samy rozhodly, jak budou řešit podpory ve vlastních podmínkách. Snížení intervencí přinese vyšší konkurenceschopnost.
Ještě vloni touto dobou tvrdil Ben Gill, šéf britské odborové organizace farmářů, že reforma s tak striktními opatřeními, jaké požaduje Fischler, neprojde.
Včera přiznal, že se mýlil, dokonce trochu obrátil. "Je to krok, který umožní farmářům konstruktivně se zaměřit na trh," uvedl. Zároveň ale dodal, že množství variant, jak lze zrušit dotace vázané na objem výroby, v něm vzbuzuje obavy. "Budeme bedlivě sledovat, kolik možností z nabídky dotací budou jednotlivé státy využívat," doplnil Gill.
Na opačné straně stojí francouzští farmáři. Ti se zlobí. Francouzský ministr Hervé Gaymard sice tvrdí, že Francie, která z dosavadního systému dotací získává nejvíc, může být s dosaženým kompromisem spokojena, ale předseda francouzského shromáždění zemědělských komor Luc Guyau míní, že jde o polovičatou reformu, která je silně v rozporu se společnou zemědělskou politikou. "Uzavřená dohoda tvrdě zasáhne budoucnost zemědělství a postavení zemědělců v naší společnosti," uvedl.
Čeští farmáři hlavně vítají snížení intervenčních cen u mléčných produktů. "Staneme se více konkurenceschopnými, protože litr mléka dokážeme vyprodukovat za stejných nákladů jako evropský farmář, stejně tak i mlékárna vyrobí s obdobnými náklady jogurt nebo máslo," řekl Václav Hlaváček, šéf agrární komory.
Na druhé straně panuje nejistota, podaří-li se vyjednat stejnou výši intervencí pro zemědělce z kandidátských zemí. "Zemědělský komisař slíbil, že o této otázce budeme jednat individuálně," řekl náměstek ministra zemědělství Miroslav Toman.
Další články v kategorii
- Držet psy dlouhodobě uvázané na řetězu bude v Česku od ledna zakázané (31.12.2025)
- Souhrn událostí uplynulého dne 30. 12. 2025 (31.12.2025)
- Bryndza od slovenského výrobce obsahovala listerie (30.12.2025)
- Nastává rok chráněných krajinných oblastí. Pod záštitou UNESCO bude celý rok 2026 připomínat jejich význam (30.12.2025)
- Farma Vojtěška – stříbro v soutěži Farma roku 2025 (30.12.2025)
- Mendelova univerzita koordinuje projekt na ochranu ohroženého jasanu úzkolistého (30.12.2025)
- Obchody bez prodavačů míří na venkov. Automatizace mění nakupování v Česku (30.12.2025)
- Studená fronta přinesla sníh i náledí (30.12.2025)
- Vizovická likérka Rudolf Jelínek loni investovala do digitalizace výroby (30.12.2025)
- Plzeň za sedm milionů korun odbahní Malý Bolevecký rybník (30.12.2025)

Tweet



