Přerovský skanzen dnes zahájí velkou výstavu
05.12.2003 | Mladá fronta Dnes
Půvab i poklidnou atmosféru staročeských Vánoc přibližuje tradiční vánoční výstava, která začala dnes v Polabském národopisném muzeu v Přerově nad Labem na Nymbursku. "Podobně jako v předchozích letech zaplní celý areál skanzenu," řekla pracovnice muzea. Vánoční výstava má sice každoročně podobnou náplň, ale i letos se ji tvůrci snažili inovovat a vylepšit její koncepci. Zvýšil se například počet figurín v jednotlivých chalupách, nové je i uspořádání kolekce čtyř desítek betlémů.
Návštěvníci budou moci v jednotlivých chalupách obdivovat ukázky starých zvyků při adventu či přípravy na Vánoce v polabské lidové kuchyni. Jednotlivé expozice přiblíží předvánoční čas s dračkami, přástkami a sousedským besedováním, ale také ukázky štědrovečerních obyčejů, zvyků, pověr a věšteb. Samostatná expozice se pokusí představit atmosféru předvánočních jarmarků před sto lety.
Součástí výstavy bude zároveň expozice vánočního pečiva, perníčků, květinových dekorací a dalších předmětů se vztahem k adventu a vánočním svátkům. Nebude zde chybět ani velký výběr pohledů a novoročenek.Výstava potrvá do 30. prosince vždy v pátek, sobotu a neděli od 10.00 do 16.00. Od 22. prosince bude otevřeno denně s výjimkou Štědrého dne.Každoročně výstavu ve skanzenu v Přerově nad Labem navštíví až 16 000 zájemců.
Další články v kategorii
- Lesní koupel: Tajemství japonského Shinrin-yoku funguje i v Česku (18.06.2026)
- Úřady v Česku zaznamenaly 25 podezření na zdravotní potíže z kojeneckého mléka (18.06.2026)
- EP schválil zmírnění pravidel pro nové genomické techniky šlechtění rostlin (18.06.2026)
- Ekologové připravují stínový Národní plán na obnovu přírody (18.06.2026)
- Ministr životního prostředí jmenuje nového šéfa KRNAP (18.06.2026)
- Snížení cen potravin a nealkoholických nápojů utlumilo inflaci (18.06.2026)
- V Řecku bojují proti zdražování portálem na srovnávání cen zboží denní potřeby (18.06.2026)
- „Prase na mě zaútočilo dvakrát.“ Žena popsala zážitek z Prahy, problém je čím dál větší (18.06.2026)
- Ministr zemědělství se sešel u kulatého stolu se zástupci ovocnářského sektoru. Řešila se nová strategie (18.06.2026)
- Poslanci Evropského parlamentu schválili zákaz nazývat bezmasé alternativy slovy "steak" či "játra" (18.06.2026)

Tweet



