Pšenice z regionu obsahuje minimum škodlivých látek
31.01.2004 | Českokrumlovské listy
Potravinářská pšenice, která se urodila loni na polích v regionu, obsahuje málo škodlivých látek. To nyní vyplynulo z výsledků průzkumu, který loni zahájili rostlinolékaři. Obsah škodlivých látek houbového původu ve vyprodukované potravinářské pšenici začali od loňska sledovat pracovníci rostlinolékařské správy v souladu s požadavky Evropské unie. "Děláme to prvním rokem. Loni pro získání údajů do odborných podkladů provedla státní rostlinolékařská správa ve spolupráci s Výzkumným ústavem rostlinné výroby v Praze - Ruzyni průzkum druhového spektra fuzarióz - tedy houbových chorob - v souvislosti s obsahem mykotoxinů v pšenici. Průzkum se konal v celé republice," informoval včera vedoucí českokrumlovského pracoviště státní rostlinolékařské správy Jaromil Botek.
Mykotoxiny způsobují zdravotní problémy, především ohrožují zažívací trakt a játra.
Českokrumlovští rostlinolékaři se na průzkumu podíleli třemi dílčími reprezentativními vzorky. "Tvořili jej vzorky klasů a později vzorky zrna při sklizni ze stejného pozemku. Vzorky jsme odebrali z lokalit v Meziříčí, Jaroměři a Chabičovicích," přiblížil Jaromil Botek. Rozbory, kterými se sleduje stupeň napadení houbovými chorobami a stanovuje se hygienický limit obsahu škodlivých látek - takzvaný DON, byly provedeny laboratorně. "Pro představu - norma pro zrno je dva miligramy škodlivých látek (DON) v kilogramu zrna. V mouce je to jeden miligram v kilogramu. Vzorky z okresu obsahovaly 0,15 až 0,18 miligramu DON na kilogram. A stupeň napadení houbovými chorobami dosáhl hodnoty jedna, což je nejnižší stupeň. Nejvyšší je deset," vysvětlil Jaromil Botek.
Náš region tedy dopadl dobře, ale je dost možné, že výsledky zkreslilo loňské sucho během dozrávání porostů, kdy se zastavil i rozvoj houbových chorob. Nejvyšších hodnot 10,10 mg/kg DON dosáhl region Nymburk a se 3,20 mg/kg DON Svitavy. "Pokud bychom došli k tak extrémním číslům v našem regionu, jsme povinni na to dotyčné pěstitele upozornit," podotkl rostlinolékař.
Další články v kategorii
- Souhrn událostí uplynulého dne – 16.6. 2026 (17.06.2026)
- MŽP modernizuje pravidla pro přepravu odpadů: přinese digitalizaci, méně byrokracie a účinnější boj s nelegálními transporty (16.06.2026)
- Jak přiblížit zemědělství dětem? Klíč je v praxi a zážitku (16.06.2026)
- Studie: Řeky v ČR za posledních 140 let ztratily značnou část hmyzí rozmanitosti (16.06.2026)
- V Krkonoších žije nejméně 11 vlků ve dvou teritoriích, populace je stabilní (16.06.2026)
- Česko má 5493 památných stromů. Podívejte se na všechny (16.06.2026)
- Spolupráce slovinské firmy Radenska ze skupiny Kofola a Pepsi po 30 letech končí (16.06.2026)
- Perlivá vína pod značkou „bublinky“ nabízí už 35 vinařství, nově jsou v plechu (16.06.2026)

Tweet



