Běžci zničí přírodu, varují ochranáři
07.04.2004 | Mladá fronta Dnes
Kvůli pořádání třídenního závodu v orientačním běhu, na který by mělo na Českolipsko přijet až dva tisíce závodníků. Proti sobě stojí ochránci přírody a orientační běžci.
Dva tisíce běžců má přijet na Českolipsko v polovině května na velký mezinárodní závod v orientačním běhu. Proti obřímu podniku protestují ochránci přírody, kteří tvrdí, že závodníci poničí přírodu v nejcennější zóně Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko. Celý spor mezi CHKO a orientačními běžci z pražského sportovního klubu Kotlářka, kteří závod pořádají, už řeší Česká inspekce životního prostředí v Liberci.
"Jsme proti pořádání závodů v chráněné krajinné oblasti v tomto termínu. V jarních a v časných letních měsících tu zvěř vyvádí mláďata a zahnízďují se tu ptáci. A my nechceme, aby zvěř byla vystresovaná nebo opouštěla svá mláďata," řekl Ladislav Pořízek, vedoucí Správy CHKO Kokořínsko. "Už před rokem jsme deklarovali, že v těchto měsících tu žádné závody nechceme. Organizátoři to ale nerespektovali. Pokud by to bylo na podzim, nebyli bychom proti."
Informace o závodě, který by měl v okolí osady Vrabcov u Dubé na Českolipsku proběhnout 16. května, už jsou zveřejněné na internetu a pořadatelům už chodí přihlášky. O tom, že by se závod neuskutečnil, nechtějí ve sportovním klubu Kotlářka zatím spekulovat. "Počkáme si na rozhodnutí inspekce životního prostředí a potom uvidíme. Závod jsme museli do světového kalendáře nahlásit dva roky dopředu a Správa CHKO nás o svém záporném stanovisku informovala až před půl rokem. My už s tím ale nemůžeme nic dělat," prohlásil Zdenko Procházka, ředitel závodu. "Orientační běžec plašit zvěř nemůže. On se pohybuje potichu od kontroly ke kontrole. Kdyby na sebe upozornil, využili by toho soupeři a byl by sám proti sobě."
Běžci také kritizují to, že ochránci přírody vystupují pouze proti organizovaným aktivitám. "Kdyby na Českolipsko přijely zničehonic čtyři tisíce houbařů, tak s tím ochránci přírody nic nezmůžou. Proti nám ale zakročit mohou," zlobí se Procházka.
Celý spor podle něj sledují všichni orientační běžci v Česku. "Bojíme se, že by totiž mohl vzniknout nebezpečný precedens a že by se jako na Kokořínsku mohli zachovat i v jiných chráněných oblastech," řekl Zdenko Procházka. "Pokud se ale chceme vyrovnat například severským státům, nemůžeme pořádat závody mezi pár stromy v Polabí. Záměrně vybíráme složité lesní terény."
Ochránci přírody z Kokořínska ale argumentují tím, že závody by se v chráněných krajinných oblastech konat neměly. "Jestliže stát vymezil třináct procent své plochy jako lokality, kde je ve veřejném zájmu ochrana přírody, pak by se měly škodlivé aktivity přemístit jinam," míní Ladislav Pořízek. Podle Pavla Chotěbora z liberecké inspekce životního prostředí celý spor stále probíhá. "Rozhodnutí jsme v tomto správním řízení zatím nevydali," řekl inspektor, který má celý spor na starosti.
Orientační klub Kotlářka zveřejnil informace, podle kterých by mělo na Českolipsko přijet až 1900 závodníků. "Očekáváme i účastníky také z USA, Austrálie nebo Brazílie," doplnil Procházka.
Velký závod
* Na velký závod v orientačním běhu má 16. května na Českolipsko přijet dva tisíce sportovců.
* Ochranáři se bouří, podle nich závod poničí přírodu.
Další články v kategorii
- Držet psy dlouhodobě uvázané na řetězu bude v Česku od ledna zakázané (31.12.2025)
- Souhrn událostí uplynulého dne 30. 12. 2025 (31.12.2025)
- Bryndza od slovenského výrobce obsahovala listerie (30.12.2025)
- Nastává rok chráněných krajinných oblastí. Pod záštitou UNESCO bude celý rok 2026 připomínat jejich význam (30.12.2025)
- Farma Vojtěška – stříbro v soutěži Farma roku 2025 (30.12.2025)
- Mendelova univerzita koordinuje projekt na ochranu ohroženého jasanu úzkolistého (30.12.2025)
- Obchody bez prodavačů míří na venkov. Automatizace mění nakupování v Česku (30.12.2025)
- Studená fronta přinesla sníh i náledí (30.12.2025)
- Vizovická likérka Rudolf Jelínek loni investovala do digitalizace výroby (30.12.2025)
- Plzeň za sedm milionů korun odbahní Malý Bolevecký rybník (30.12.2025)

Tweet



