V EU spalují šestkrát více biomasy než v Česku
24.04.2004 | ÚZPI
V zemích Evropské unie se spaluje zhruba šestkrát více biomasy než v České republice. Ve Skandinávii a v Rakousku se spalování biomasy, například dřeva, štěpků či rychle rostoucích rostlin, využívá k výrobě až pětiny tepelné energie. Průměr v Evropské unii je zhruba 12 procent, řekl dnes na veletrhu SHK Brno sekretář Asociace podniků topenářské techniky Josef Žďárský.
Nástup biomasy je podle něj určitou alternativou k ekologicky sice nezávadnému, ale stále dražšímu zemnímu plynu. "Zejména lidé v menších obcích a starší generace se proto vracejí k topení tuhými palivy," upozornil Žďárský. Připomněl, že po stanovení výkupních cen elektřiny dostává za energii z biomasy producent dvě koruny za kilowatthodinu, jinak pouze 80 haléřů. Důsledkem je zdražení biomasy za poslední půlrok až o dvojnásobek, protože elektrárenské firmy ji většinou skoupí a spalují ji ve svých kotlích, doplnil. Asociace podniků topenářské techniky sdružuje 33 producentů teplovodních kotlů na všechny druhy paliv, topidel, otopných těles a regulační techniky. Její členové obhospodařují asi 80 procent domácího trhu a při celkovém ročním obratu kolem 7,5 miliardy korun mají asi 4500 zaměstnanců. Na veletrhu SHK v Brně je v jedné společné expozici zastoupeno deset členských firem.
Cech topenářů a instalatérů udělil na veletrhu cenu Miloslavu Kostrbatému za celoživotní činnost v oboru tepelné techniky. Druhou výroční topenářskou cenu získala německá firma Schiedel za vývoj a výzkum komínových systémů a trio cen doplnil švýcarský Sontex za vývoj a výrobu progresivního měřiče tepla. Veletrh SHK Brno je součástí šestice Stavebních veletrhů na brněnském Výstavišti. Letos sem přijelo zhruba 1500 firem z 22 zemí a obsadily všechny kryté výstavní plochy. Jiří Macík
Další články v kategorii
- Úprava seznamu mléčných výživ stahovaných kvůli obsahu cereulidu (13.06.2026)
- Sladké, slané i masové. Otestovali jsme lízátko IKEA a výsledek překvapil (12.06.2026)
- Co rozhoduje o kvalitě kompostu? Výzkumníci ukazují, jak z bioodpadu vytěžit maximum (12.06.2026)
- Konec prázdných žaludků i bariér v učení: Ministerstvo školství spustilo program podpory pro ZŠ (12.06.2026)
- Sněmovní jednání svolané opozicí k dotacím Agrofertu skončilo bez výsledku (12.06.2026)
- Kuřata z Česka obsahovala pesticid. Varování dali slovenští veterináři (12.06.2026)
- Vědci testují nový způsob ochrany rajčat před bakteriemi pomocí virů (12.06.2026)
- Lesy ČR loni zvedly zisk o 12 procent na 5,3 miliardy Kč, státu z něj odvedou 3,3 miliardy (12.06.2026)
- Havlíček: Tresty za týrání zvířat jsou mírné a koalice je navrhuje zvýšit (12.06.2026)
- Šetrná turistika v chráněných oblastech – společný cíl Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a Klubu českých turistů (12.06.2026)

Tweet



