MMR se připravuje na vyhlášení prvního kola přijímání projektů pro SROP
28.04.2004 | Strukturální fondy EU
MMR eviduje 746 uznatelných žádostí o dotaci na tvorbu projektové dokumentace projektů do SROP, které ze strukturálních fondů v úhrnu vyčerpají 18 mld. korun. Dne 31. března vypršela lhůta programu "Projekty pro Evropu". Obce mohly žádat o dotace na přípravu projektové dokumentace do takzvaného Společného regionálního operačního programu (SROP). Celkem se sešlo 801 projektů, přičemž uznatelných pro podporu je 746. Obce tak požádaly ministerstvo pro místní rozvoj celkem o 550 milionů korun, které využijí na přípravu projektové dokumentace projektů spolufinancovaných ze strukturálních fondů, což však několikanásobně překračuje finanční prostředky, které na tyto účely MMR vyčlenilo.
Minimální výše dotace na vznik projektu je přitom 100.000,- korun.
Nejvíce projektů MMR obdrželo z Karlovarského a Ústeckého kraje. Následují kraje Liberecký, Královehradecký a Pardubický. Žádosti na podporu projektů ale zaslaly i další kraje. Ukázalo se, že obce mají největší zájem o rozvoj cestovního ruchu, následuje infrastruktura a poté projekty z oblasti rozvoje lidských zdrojů. Znamená to, že obce tak chtějí peníze využít například na opravu histori ckých budov, rozvoj lázeňství, modernizaci lyžařských středisek či budování cyklostezek.
Na tyto projekty je možné z EU od letošního května do roku 2006 vyčerpat přibližně 15 mld. korun. Pokud by se obcím podařilo zrealizovat všechny předložené projekty, celkové náklady by pak činily více než 18 miliard korun. Ale i na tuto alternativu je MMR připraveno. Chybějící zhruba tři miliardy korun by pak bylo možné získat třeba přesunutím prostředků z jiných programů nebo zvýšením spolufinancování bank a obcí.
Výzvu k předkládání projektů do SROP chce MMR vyhlásit 3. května.
Další články v kategorii
- Slováci pijí o dost méně alkoholu. Česko trend nenásleduje (30.12.2025)
- Souhrn událostí uplynulého dne 29. 12. 2025 (30.12.2025)
- Povinné třídění odpadního textilu poškodilo obce a nepřineslo zlepšení (29.12.2025)
- Jak na prevenci respiračních onemocnění (29.12.2025)
- Týden v zemědělství podle Petra Havla – č. 52 (29.12.2025)
- Zvířata mají v zimě méně potravy. Nesprávné přikrmování jim ale může ublížit (29.12.2025)
- Belgičtí mniši, kteří vaří pivo, se stávají ohroženým druhem (29.12.2025)
- Norský start-up vyvinul autonomního robota s umělou inteligencí pro úsporné hubení plevele (29.12.2025)
- Spojení přírody a designu. Bývalá grafička pěstuje 150 druhů jedlých rostlin (29.12.2025)
- Evropská komise chce zavést přísnější pravidla pro dovoz plastů (29.12.2025)

Tweet



