Pivovar má novinku, ale pivo to není
15.05.2004 | Mladá fronta Dnes
Je ze sladu, obsahuje alkohol a pochází z Plzeňského Prazdroje. Ale pivo to není. Hádanka má následující řešení: nový nápoj jménem Frisco. Pití z ječmenného sladu s ovocnou příchutí má s pivem některé shody ve výrobním postupu. A i sílu má podobnou jako pivo, obsah alkoholu je 4,5 procenta. Za jeho vznikem stojí čeští sládci a pivovarští odborníci. Vývoj se totiž odehrával i v Plzni, v místním zkušebním minipivovaru. "Výsledkem je novinka na českém trhu, nápoj, který teď začínáme dodávat do barů a klubů, později i do restaurací a do maloobchodní sítě," vysvětlil manažer značky Martin Kuděla.
Inspirací pro Frisco byla obliba podobných nápojů v zahraničí. Přestože receptura nového pití vznikala i v Plzni, samotnou výrobou Frisca se v licenci zabývá sesterský pivovar Prazdroje v polské Poznani."Tamní podnik má totiž na výrobu potřebné zázemí. Už nyní třeba dělá ochucené pivo Redd´s," vysvětluje Kuděla.Pivovarští čekají, že Frisco osloví zejména ženy a mladé lidi do 30 let. Ti však budou muset počítat s tím, že za třetinku v baru zaplatí nejméně 35 až 39 korun.
Další články v kategorii
- Úprava seznamu mléčných výživ stahovaných kvůli obsahu cereulidu (13.06.2026)
- Sladké, slané i masové. Otestovali jsme lízátko IKEA a výsledek překvapil (12.06.2026)
- Co rozhoduje o kvalitě kompostu? Výzkumníci ukazují, jak z bioodpadu vytěžit maximum (12.06.2026)
- Konec prázdných žaludků i bariér v učení: Ministerstvo školství spustilo program podpory pro ZŠ (12.06.2026)
- Sněmovní jednání svolané opozicí k dotacím Agrofertu skončilo bez výsledku (12.06.2026)
- Kuřata z Česka obsahovala pesticid. Varování dali slovenští veterináři (12.06.2026)
- Vědci testují nový způsob ochrany rajčat před bakteriemi pomocí virů (12.06.2026)
- Lesy ČR loni zvedly zisk o 12 procent na 5,3 miliardy Kč, státu z něj odvedou 3,3 miliardy (12.06.2026)
- Havlíček: Tresty za týrání zvířat jsou mírné a koalice je navrhuje zvýšit (12.06.2026)
- Šetrná turistika v chráněných oblastech – společný cíl Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a Klubu českých turistů (12.06.2026)

Tweet



