Odklad podpory bionafty pocítí zemědělci na nižších cenách
22.07.2004 | Agris
Odklad podpory bionafty pocítí zemědělci na nižších cenách
Ve středu 21. července přerušila Vláda České republiky projednávání návrhu ministra zemědělství o pokračování podpory zpracovávání řepky pro ekologické využití. Vládní rozhodnutí odložit schválení státní podpory výroby biopaliv není, podle názoru akciové společnosti Setuza nejšťastnějším krokem.
Podle dnešního vyjádření mluvčí Setuzy Marie Logrové bude společnost nucena vpřípadě neschválení státní podpory, přijmout několik nepopulárních kroků. „Sohledem na skutečnost, že bionafta nebude moci cenově konkurovat naftě klasické, bude muset Setuza zastavit výrobu MEŘO jak ve svých provozech vOlomouci, tak vMydlovarech až do doby přijetí povinnosti plošného přimíchávání MEŘO do nafty. Stím samozřejmě souvisí redukce zaměstnanců, vtomto případě se jedná ve firmě zhruba o 150 až 200 lidí. Na tomto místě je vhodné připomenout, že nejen lidé vakciové společnosti Setuza by mohli přijít o práci.
Negativní důsledky odložení podpory biopaliv pocítí navíc podle názoru společnosti nejvíce tuzemští zemědělci. Setuza bude totiž nucena začít nakupovat řepku za exportní cenu, která v současné době činí cca 6 600 korun. Sohledem na to, že firma oznámila cenu za řepku z nové sklizně vrozmezí 7 100 až 7 200 korun, byla by to pro prvovýrobce podstatně nižší částka,“ uvedla Logrová. Právě zemědělci by tak mohli mít problémy sodbytem řepky. Vpřípadě přerušení výroby MEŘO nebude firma rovněž schopna odvádět státu finanční prostředky poskytnuté vminulosti na podporu výroby biopaliv.
Firma nicméně podle mluvčí nepředpokládá změny ve svých investičních záměrech, které vminulosti prezentovala. I nadále připravuje výstavbu výrobní jednotky MEŘO vÚstí nad Labem. Rovněž pokračuje aktivní spolupráce spolskou stranou, která má za cíl výstavbu výrobny biopaliv vPolsku.
Státní podpora výroby bionafty byla nastartována vČeské republice vroce 1993 vrámci tzv. Oleoprogramu. Do výstavby zpracovatelských technologií pro výrobu MEŘO investoval stát zhruba tři čtvrtě miliardy korun. Řepka se stala jednou zplodin pro klidové plochy a vneposlední řadě i komoditou svyužitím pro nepotravinářské účely. Pokud se jedná o průběžnou podporu státu, byla tato v minulosti vždy stanovena skrátkodobým ročním termínem, především jako součást státního rozpočtu. „Jako výrobci MEŘO jsme vroce 2001 přivítali nově nastavený režim státních dotací, který byl však vstupem ČR do EU ukončen,“ konstatovala Logrová. O státní podpoře výroby biopaliv vČR jednala vuplynulých dnech i Evropská komise vBruselu. Ta státní podporu pro používání biopaliv vČR schválila.
Další články v kategorii
- Pivovar Strakonice prodal meziročně více piva, letos investoval i do automatizace chlazení (25.12.2025)
- ČSÚ: Živý kapr letos stojí 126,23 koruny za kilogram, mírně víc než loni (24.12.2025)
- Udělejme z krmení zvěře vánoční zvyk, který opravdu pomůže (23.12.2025)
- Vláda souhlasí se záměrem obnovit daňové zvýhodnění vína, zákon připraví vlastní (23.12.2025)
- Čína zavádí vysoká cla na mléčné výrobky z EU, podle Bruselu neoprávněně (23.12.2025)
- Proč jedle neopadá a smrk je historicky králem českých Vánoc? (23.12.2025)
- Mýty italské kuchyně. Historik bourá legendy o ikonických pokrmech, čelí výhrůžkám (23.12.2025)
- Pavel Vacek: Kapr je jednička, sváteční polévky střídáme (23.12.2025)
- Potravinářská inspekce zjistila v tržní síti masné konzervy z dovozu falšované sníženým obsahem masa a s nedeklarovaným alergenem (23.12.2025)
- Babiš vloží Agrofert do fondu RSVP Trust (23.12.2025)

Tweet



