Flora Olomouc: Přišlo 34 tisíc lidí
24.08.2004 | Mladá fronta Dnes
Přes čtyřiatřicet tisíc návštěvníků napočítali v závěru týdne a o víkendu organizátoři letošní letní etapy největší tuzemské květinové výstavy Flora Olomouc 2004. Přestože obzvlášť v prvních dnech veletrhu řadu lidí odradily vysoké teploty a v pátek naopak prudký liják, ve druhé polovině výstavy desetitisíce lidí zcela zaplnily pavilony.
"Jsem hodně nadšená, protože tahle Flora byla asi nejhezčí za několik posledních let. Úplně mě uchvátila scenérie v pavilonu A. Měla jsem pocit, že jsem v zámecké zahradě," neskrývala nadšení Daniela Krobová z Olomouce.
Aranžéři tentokrát hlavní pavilon naplnili především růžemi, gladiolami, liliemi a jiřinkami. Nechyběl ani skutečný vodopád a jezírka, která vyrostla uprostřed haly. Květiny v ní doplnila díla uměleckých kovářů ze sbírek hradu Helfštýna, kde se každý rok scházejí umělečtí kováři z celé Evropy.
Poprvé bonsaje
Řadu lidí, mezi nimi Radima Havránka ze Zlína, přilákal sousední pavilon s expozicí bonsají. "Nikdy jsem se o tyhle věci příliš nezajímal, ale teprve tady vidím, co všechno lidé s rostlinami dokážou. Dokonce jsem si jednu bonsaj koupil," řekl.
Profesionální pěstitelé bonsají se na Floře sešli vůbec poprvé. "Výstava představila desítky bonsají z Asie i Evropy, jehličnany i listnáče. Dominoval jim nejstarší a nejvzácnější tis z Japonska, kterému je už dvě stě let," řekla Zuzana Studená z olomouckého Výstaviště Flora.
Velký zájem mezi návštěvníky letní Flory vyvolalo také premiérové otevření sbírkových skleníků Univerzity Palackého. Desítky lidí se neustále hromadily i kolem nové expozice masožravých rostlin. Kuriózní téma letos organizátoři zvolili pro tradiční soutěž aranžérů. Květinami totiž museli ozdobit jedny z nejslavnějších automobilů historie - klasické volkswageny "brouky". Vítězství si nakonec odvezl brněnský aranžér Petr Matuška.
Další články v kategorii
- Úprava seznamu mléčných výživ stahovaných kvůli obsahu cereulidu (13.06.2026)
- Sladké, slané i masové. Otestovali jsme lízátko IKEA a výsledek překvapil (12.06.2026)
- Co rozhoduje o kvalitě kompostu? Výzkumníci ukazují, jak z bioodpadu vytěžit maximum (12.06.2026)
- Konec prázdných žaludků i bariér v učení: Ministerstvo školství spustilo program podpory pro ZŠ (12.06.2026)
- Sněmovní jednání svolané opozicí k dotacím Agrofertu skončilo bez výsledku (12.06.2026)
- Kuřata z Česka obsahovala pesticid. Varování dali slovenští veterináři (12.06.2026)
- Vědci testují nový způsob ochrany rajčat před bakteriemi pomocí virů (12.06.2026)
- Lesy ČR loni zvedly zisk o 12 procent na 5,3 miliardy Kč, státu z něj odvedou 3,3 miliardy (12.06.2026)
- Havlíček: Tresty za týrání zvířat jsou mírné a koalice je navrhuje zvýšit (12.06.2026)
- Šetrná turistika v chráněných oblastech – společný cíl Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a Klubu českých turistů (12.06.2026)

Tweet



