Peníze z Phare do konce roku
25.08.2004 | Právo
Evropská komise po sérii jednání s českou stranou předpokládá, že se do konce roku povede odstranit problémy, které způsobily zastavení výplat na nové projekty z programu Phare. Celkový objem pozastavených peněz se odhaduje na 120 miliónů eur, tedy asi 3,7 miliardy korun.
"Potrvá to několik měsíců; do konce roku by měly být potíže odstraněny," řekl mluvčí komise Jean-Christophe Filori. Nevěděl, jaké konkrétní nedostatky komise v auditech v českých úřadech našla, byly prý však natolik závažné, aby přistoupila k tvrdému řešení. Obdobně postupovala také vůči Slovensku a Estonsku. Polsko stále ještě zkoumá.
Česká vláda se podle něj v červnu obrátila na komisi s žádostí, aby pokračovala v dosavadním systému předběžných kontrol, tedy aby nebylo nutné přecházet na systém EDIS. Při jeho aplikaci je řízení projektů od výběru až po schvalování a výplaty peněz svěřeno českým subjektům a komise provádí až následnou kontrolu.
"Česko se už stalo členským státem, a musí proto hospodařit s penězi EU jako členský stát," uvedl Filori. Podotkl, že EDIS české úřady trénuje na využívání strukturálních fondů a Fondu soudržnosti, kde bude mnohem více peněz než ve Phare. Za druhé je nezbytné jej zavést, protože delegace EK v Praze se bude postupně zmenšovat a nebude mít dosavadní kapacitu na kontroly.
Podle českého velvyslance při EU Jana Kohouta byly problémy způsobeny zanedbáním a také nedostatečnou pozorností k signálům, jež přicházely z bruselského Stálého zastoupení při EU.
Před dvěma týdny jednala v Bruselu delegace složená ze zástupců několika českých ministerstev. Té se prý povedlo některé otázky vyřešit a u jiných vyjasnit, jak se budou řešit. Předpokládá, že překážky pro nové projekty zmizí v horizontu týdnů.
Komise nyní očekává, že budou nedostatky zjištěné v auditech odstraněny a že česká strana schválí EDIS. Podle nejmenovaného zdroje EK kontroly ukázaly značné rozdíly mezi ministerstvy. Ty by se mohly záhy projevit i při čerpání ze strukturálních fondů.
Kohout potvrdil, že celková připravenost na nakládání s těmito penězi je sice dobrá, ale nerovnoměrná. Některé resorty podle něj zcela zaostávají za danými možnostmi.
Další články v kategorii
- Souhrn událostí uplynulého dne 22. 12. 2025 (23.12.2025)
- Letos se objevilo ve velkochovech deset ohnisek ptačí chřipky, stejně jako loni (22.12.2025)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo poslední Věstník v roce 2025 (22.12.2025)
- Zvěřina ze střediska na Mostecku táhne, zájem je o divočáka na guláš (22.12.2025)
- Peněženku moc nešetří, čas ale ano. Češi cukroví čím dál víc kupují (22.12.2025)
- Předvánoční víkend někteří věnují uzení masa (22.12.2025)

Tweet



