Souhrn událostí předchozího dne 29. 9. 2004

Souhrn událostí předchozího dne 29. 9. 2004

Zelináře ničí levné dovozy z Polska a Slovenska

Nejsložitějším obdobím za posledních čtrnáct let prochází české zelinářství, které v současné době dusí dovoz zeleniny za dumpingové ceny z Polska, ze Slovenska, ale i z některých zemí západní Evropy. "Domnívali jsme se, že nejhorší už máme za sebou, ale ukázalo se, že to není pravda. Někteří zelináři ještě váhají, zda má význam letošní úrodu například cibule a zelí vůbec sklízet, nebo ji rovnou zaorat," řekl předseda Zelinářské unie Čech a Moravy (ZUČM) Jaroslav Zeman.

Brambory rolníky neuživí

Brambory pěstují v kraji už jen nadšenci, tak komentují jeden z viditelných trendů v zemědělství sami rolníci. A skutečně - byť by se měla rozjíždět velká sklizeň, velký ruch na polích okolo brambor se nekoná. A každým rokem je v regionu menší. „Někde se brambory ještě pěstují pro škrobárny, konzumní odrůdy se ale už skoro nedělají,“ říká Pavel Raška z Maňovické zemědělské. Proti záplavě levných dovozů ze zahraničí rolníci nemají šanci se prosadit.

Šéf SVS Holešovský odvolán

Ministr zemědělství Jaroslav Palas dnes odvolal z funkce ústředního ředitele Státní veterinární správy ČR (SVS) Josefa Holešovského. Agrisu to potvrdil sám odvolaný šéf veterinářů. K důvodům odvolání bude podle Hugo Roldána z tiskového oddělení ministerstva zemědělství vydávat dnes MZe tiskovou informaci.

Delegaci zemědělců na Kongresu evropského zemědělství povede ZS

První místopředseda Zemědělského svazu ČR (ZS) a „Úspěšný manažer roku 2003“ v odvětví zemědělství Oldřich Vašina povede delegaci našich zemědělců na Kongresu evropského zemědělství. Informovala o tom dnes Pavla Brožová ze ZS.

Úplné texty zpráv a další události včerejšího dne naleznete v rubrice Úplné zpravodajství.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info